Nie żyje Zbigniew Brzeziński, amerykański politolog polskiego pochodzenia. Były doradca prezydenta USA Jimmy’ego Cartera miał 89 lat.
O śmierci Brzezińskiego poinformowała na swoim Twitterze Mika Brzezinski, córka zmarłego:
My father passed away peacefully tonight. He was known to his friends as Zbig, to his… https://t.co/LU7X7kzjTH
Czytaj także: Na czele najdzielniejszego z dzielnych
— Mika Brzezinski (@morningmika) May 27, 2017
Zbigniew Kazimierz Brzeziński urodził się w 1928 roku w Warszawie. Był synem przedwojennego polskiego dyplomaty Tadeusza Brzezińskiego – pracującego m.in. w Lipsku czy Montrealu. Opuścił Polskę w 1938 roku i zamieszkał w Montrealu, gdzie ojciec Zbigniewa objął posadę konsula generalnego. Zbigniew Brzeziński ukończył studia z dziedziny politologii i ekonomii w 1950 roku na Uniwersytecie w McGill w Montrealu. W 1953 roku uzyskał doktorat z nauk politycznych na Uniwersytecie Harvarda i do 1960 roku był jego wykładowcą. W 1958 roku otrzymał amerykańskie obywatelstwo. Na nowojorskim Uniwersytecie Columbia utworzył Instytut Badań nad Przemianami Międzynarodowymi. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie.
Ukoronowaniem kariery Brzezińskiego była posada doradcy prezydenta Jimmy’ego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego USA w latach 1977-1981, wywierał wówczas wpływ na amerykańską politykę zagraniczną. To dzięki jego staraniom Amerykanie wspierali antykomunistyczną partyzantkę w Afganistanie oraz polską „Solidarność”. Próbował przekonać USA do pomocy komunistycznej partyzantce Pol Pota w Kambodży, a także namawiał Tajlandię i Chiny by pomogły Czerwonym Khmerom. Poniósł porażkę, gdy nie udało się odbić zakładników przetrzymywanych w ambasadzie USA w Teheranie, stolicy Iranu.
W 1995 roku otrzymał Order Orła Białego. Brzeziński był założycielem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – działa ona na rzecz umacniania społeczeństwa obywatelskiego, demokracji i gospodarki rynkowej w Polsce, w tym wyrównywania szans rozwoju indywidualnego i społecznego, a jednocześnie wspiera procesy transformacji w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
Był jednym ze zwolenników umieszczenia w Polsce elementów „amerykańskiej tarczy antyrakietowej” i z tego powodu wielokrotnie krytykował administrację Georga Bush’a za uległość wobec Rosji Putina. Miał powiedzieć: Putin od roku pluje w twarz Stanom Zjednoczonym, a w odpowiedzi dostaje zaproszenie na rodzinne spotkanie. Był jednym z orędowników rozszerzenia NATO na państwa Europy Środkowo-Wschodniej, w tym na Polskę.
Jego żoną była rzeźbiarka Emilie Benes, spokrewniona z byłym prezydentem Czechosłowacji Edvardem Benešem. Miał troje dzieci. Ian jest politologiem i analitykiem, drugi z synów – Mark – jest prawnikiem, a w latach 2011-2015 był ambasadorem USA w Szwecji. Wspomniana już córka Brzezińskiego – Mika – jest dziennikarką.
Źr.: Twitter.com; tvp.info
Fot. Wikimedia/Tobias Kleinschmidt
Czytaj również: „Antyfaszysta” wulgarnie zaatakował działaczy Kukiz’15 podczas zbiórki podpisów ws. referendum. Szybka reakcja policji [WIDEO]