Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podejmuje kroki wobec Węgier. Chodzi o kwestię azylu politycznego. – Uzasadnienie tej decyzji rzekomymi prześladowaniami politycznymi jest obraźliwe dla obywateli i polskich władz – podkreśla MSZ. Wskazano również konkretne konsekwencje tej decyzji dla władz Węgier.
Przypomnijmy, że w czwartek ujawniono, że poszukiwany poseł opozycji Marcin Romanowski znajduje się na terytorium Węgier. Jego pełnomocnik, mec. Bartosz Lewandowski podkreślił, że jego klient skierował wniosek o azyl, w związku z „podejmowaniem przez polski rząd i podległą mu Prokuraturę Krajową działań naruszających jego prawa i wolności”.
To jednak nie wszystko, kolejną przyczyną była „bezpośrednia ingerencja i wpływ polityków obecnej większości rządzącej w Polsce na prowadzone śledztwo, co wykazano dokumentami będącymi w posiadaniu posła”.
Jest odpowiedź MSZ na działania Węgier. Oto konsekwencje
W związku z postępowaniem Węgier zareagowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. – Decyzję rządu premiera Viktora Orbana o przyznaniu azylu politycznego Marcinowi Romanowskiemu, poszukiwanemu Europejskim Nakazem Aresztowania, uznajemy za akt nieprzyjazny wobec Rzeczypospolitej Polskiej i sprzeczny z elementarnymi zasadami obowiązującymi państwa członkowskie Unii Europejskiej – napisano w oświadczeniu.
– W szczególności jest to działanie sprzeczne z fundamentalną zasadą lojalnej współpracy w rozumieniu art. 4 ust 3 Traktatu o Unii Europejskiej. Uzasadnienie tej decyzji rzekomymi prześladowaniami politycznymi jest obraźliwe dla obywateli i polskich władz – dodano.
MSZ informuje także o konsekwencjach. – W reakcji na takie działanie zostanie dziś do MSZ wezwany Ambasador Węgier w Polsce, który otrzyma formalny protest strony polskiej w powyższej sprawie. Równocześnie Minister Spraw Zagranicznych zdecydował o wezwaniu do Warszawy na konsultacje Ambasadora RP na Węgrzech, Sebastiana Kęcieka – czytamy.
Polska poinformowała, że Węgry mają obowiązek respektowania Europejskiego Nakazu Aresztowania. – Jeśli Węgry uchybią europejskim zobowiązaniom, Polska wystąpi także do Komisji Europejskiej o wszczęcie postępowania w sprawie Węgier zgodnie z art. 259 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej – podkreślono.