Jesienią 2014 r. w podwarszawskim Ossowie rozpocznie się budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej. Ma składać się z trzech pawilonów i kończyć się przeszkloną bramą otwartą na miejsce bitwy.
Maksym Gołoś dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury „Park Kulturowy – Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku” powiedział: Budynek muzeum ma przede wszystkim upamiętniać zwycięski bój pod Ossowem i przybliżać historię przełomowego momentu bitwy warszawskiej. Chcemy pokazać, że w Ossowie nastąpił przełom nie tylko w bitwie 1920 r., ale też przypomnieć, iż tam po raz pierwszy postawiliśmy tamę komunizmowi. To zwycięstwo dało siłę przyszłym pokoleniom Polaków, do której mogli się odwoływać na swojej drodze do wolności zakończonej w latach 80. dzięki Solidarności.
Projekt architektoniczny, który został wybrany to obiekt złożony z trzech pawilonów połączonych przeszklonymi świetlikami. Patrząc z góry pawilony mają mieć nieregularny kształt układających się w ciąg, który ma symbolizować nieregularny przebieg frontu podczas bitwy. Na dwóch piętrach budynku mają znajdować się ekspozycje stałe i czasowe a także miejsca gdzie będzie można prowadzić lekcje historii, organizować odczyty czy sympozja. W muzeum będą wykorzystywane multimedia. Muzeum ma być miejscem żywym, które w interaktywny sposób będzie przybliżać historię.
Czytaj także: Zarys historii Armii Krajowej
Muzeum ma rozpocząć działalność już nawet w trakcie budowy budynku. Obecnie o sprawach funkcjonowania placówki decydują władze samorządowe poprzez naszą instytucję. Przy powstającym muzeum działa też konsultująca i wspierająca instytucję rada programowa zrzeszająca przedstawicieli władz samorządowych z różnych opcji politycznych. Działa także komitet honorowy, w którym zasiadają m.in. profesorowie Jan Żaryn i Janusz Odziemkowski. Wspierają nas także przylegające do nas gminy, ponieważ chcemy się zjednoczyć wokół idei upamiętnienia tamtych wydarzeń, by współczesny odbiorca w sposób ciekawy zapoznawał się z historią bitwy warszawskiej i zwycięskiej walki Polaków z komunizmem powiedział Gołoś.
fot: Grafika Patriotyczna