Znany historyk Sławomir Cenckiewicz wciąż nie odpuszcza tematu Lecha Wałęsy. Na Twitterze zamieścił wpis, w którym ujawnił nowe nieznane fakty z przeszłości byłego prezydenta. Znów nie są dla niego zbyt chlubne.
Sławomir Cenckiewicz zasłynął w przeszłości publikacjami, w których przedstawiał dowody na agenturalną współpracę Lecha Wałęsy jako tajnego współpracownika pod pseudonimem „Bolek” z komunistycznymi służbami bezpieczeństwa. Teraz historyk postanowił przedstawić kolejne nieznane szerzej fakty z życia Wałęsy.
Jak wynika z wpisu Cenckiewicza na Twitterze, były prezydent jeszcze w czasach tworzącej się Solidarności miał dopuszczać się skandalicznego zachowania wobec jednej z legend antykomunistycznej opozycji, Maryli Płońskiej.
Wałęsa targał biedną Marylę Płońską za włosy i siłą wypędził z siedziby tworzącej się Solidarności przy Marchlewskiego w Gdańsku – wrzesień 1980. – ujawnia Cenckiewicz. W dalszej części wpisu, historyk doszukuje się motywacji Wałęsy. Miał kompleks! To Płońska przemawiała w imieniu WZZ w grudniu 1979 r. pod stocznią. No i nie była agentem! – czytamy na profilu Cenckiewicza.
Wałęsa targał biedną Marylę Płońską za włosy i siłą wypędził z siedziby tworzącej się Solidarności przy Marchlewskiego w Gdańsku – wrzesień 1980. Miał kompleks! To Płońska przemawiała w imieniu WZZ w grudniu 1979 r. pod stocznią. No i nie była agentem! Na zawsze pamięć https://t.co/kabV3EQgex
— Sławomir Cenckiewicz (@Cenckiewicz) 27 kwietnia 2018
Cenckiewicz zamieścił swój wpis nawiązując do uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej Płońskiej. W piątek prezes IPN dr Jarosław Szarek wraz z najbliższymi członkami rodziny Maryli Płońskiej odsłonił w Gdańsku tablicę poświęconą opozycyjnej działaczce.
Prezes IPN dr Jarosław Szarek, a także członkowie najbliższej rodziny odsłonili tablicę poświęconą Marii (Maryli) Płońskiej. Tablica została umieszczona na domu (ul. Wejhera 3 w Gdańsku), gdzie Maria Płońska mieszkała w l. 1967–1987 i 1989–2011. pic.twitter.com/5JTuwYXCPi
— IPN Gdańsk (@IPNGdansk) 27 kwietnia 2018
Źródło: dorzeczy.pl; Twitter
Fot.: Wikimedia/Zorro2212