Sukcesy w łyżwiarstwie figurowym zazwyczaj przypisane są dla tych, którzy swoje treningi rozpoczęli w wieku kilku lat, posłani na zajęcia przez rodziców. Jeśli ktoś pierwsze kroki na lodzie stawia mając kilkanaście wiosen, przeważnie jest już „za stary”, aby rozwinąć swoje umiejętności na zawodowym poziomie – tacy łyżwiarze w mistrzowskich konkurencjach stanowią wyjątki. Wielu zapalonych amatorów łyżwiarstwa w ogóle nie ma możliwości szkolenia się, czy to ze względu brak szkółek łyżwiarskich oraz warunków technicznych w ich mieście, czy też ze względu na to, że fascynacja jazdą przyszła zbyt późno i żaden klub nie chce już ich przyjąć. Dla wszystkich tych osób stworzono właśnie Adult Figure Skating.
Ta stosunkowo nowa kategoria startowa pozwala na zaprezentowanie się na zawodach regionalnych, krajowych czy międzynarodowych, zarówno zwykłym pasjonatom, którzy nigdy nie trenowali łyżwiarstwa, jak i tym, którzy mają za sobą młodzieńcze starty i w dorosłym wieku chcą wrócić na lód. Pomysł zrodził się w Stanach Zjednoczonych, tamtejszy związek łyżwiarski (U.S. Figure Skating) jako pierwszy wyznaczył standardy testów kwalifikacyjnych oraz reguły współzawodnictwa w konkurencjach „dla dorosłych”, a w 1995 r. odbyły się pierwsze mistrzostwa Stanów Zjednoczonych w tej kategorii.
Osoby chcące wziąć udział w zawodach muszą przejść przez specjalnie stworzone dla Adult Figure Skating testy. Nie różnią się one prawie niczym od standardowych testów łyżwiarskich, jeśli chodzi o elementy, które uczestnik musi pokazać. System sędziowania jest jednak o wiele łagodniejszy ,a wymagana średnia punktowa, aby zdać test, o wiele mniejsza. Testy odbywają się w dwóch grupach wiekowych: „Adult”(21+) oraz „Masters”(50+), w obrębie których panuje podział na poziomy zaawansowania. Grupa „Adult” ma strukturę 4-stopniową: Pre-Bronze, Bronze, Silver, Gold, natomiast Mastersi 3-stopniową: Novice, Junior, Senior. Łyżwiarzy testuje się w takich kategoriach jak: poruszanie się na lodzie(chodzi tutaj o różne elementy wykonywane na odpowiednich krawędziach łyżew np. sekwencje spiral), jazda dowolna, pary sportowych i tańce na lodzie.
Podczas zawodów uczestników dzieli się według poziomu jaki osiągnęli w testach, jak również według wieku. Dolna granica wiekowa wynosi 21 lat, czasami jednak pojawia się grupa zwana „Young Adult” skupiająca w sobie zawodników w wieku 18-20 lat. Mogą oni konkurować w wielu dziedzinach m. in. w jeździe dowolnej i artystycznej, w tańcach i parach sportowych, w tańcu solowym, w konkursie skoków i spirali na lodzie, a także w łyżwiarstwie synchronicznym.
W 2005 r. zawodami „dla dorosłych” zainteresowała się Międzynarodowa Unia Łyżwiarska organizując pierwsze mistrzostwa świata w kategorii Adult Figure Skating. Od tamtego czasu odbywają się one co roku w Oberstdorfie w Niemczech. Na premierową odsłonę imprezy, mimo nikłej reklamy, przybyło aż 120. łyżwiarzy z 12. krajów, nawet tak daleko położonych jak Australia czy Nowa Zelandia. Na przestrzeni kilku lat konkurencja bardzo się rozwinęła, sukcesywnie dodawano nowe konkursy, jak chociażby jazdę synchroniczną, a liczba uczestników z roku na rok wzrastała. Dodatkową atrakcją imprezy, stale przyciągającą amatorów, jest udział znanych gwiazd łyżwiarstwa figurowego, które również uczestniczą w walce. Przykładowo w 2011 r. na mistrzostwa przyjechała Midori Ito – solistka, mistrzyni świata z 1989 r.
Do Polski również powoli napływa moda na Adult Skating. W marcu 2010 r. w ramach Pucharu Łodzi odbyły się pierwsze krajowe zawody łyżwiarzy-amatorów. Miejmy nadzieję, że łyżwiarstwo figurowe w tej odmianie nadal będzie się rozwijać, docierając do coraz większej liczby osób na całym świecie. Jest to bowiem wspaniała okazja dla wszystkich pasjonatów jazdy na lodzie, by sprawdzili swoje siły w prawdziwych zawodach, poznali ludzi o podobnych zainteresowaniach, a przede wszystkim świetnie się bawili, czerpiąc satysfakcję z współzawodnictwa z innymi łyżwiarzami.
Fot. nr 1: Facebook/ ISU International Adult Figure Skating Competition
Fot. nr 2: Facebook/ ISU International Adult Figure Skating Competition