Obowiązek wymiany praw jazdy wydanych bezterminowo na dokumenty o 15-letniej ważności jest zgodny z konstytucją – uznał Trybunał Konstytucyjny, oddalając skargę senatorów i posłów PiS w tej sprawie.
Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami, która weszła w życie 18 stycznia b.r., prawa jazdy są ważne przez 15 lat. Posłowie i Senatorzy z Prawa i Sprawiedliwości złożyli wniosek to Trybunału Konstytucyjnego motywując swoje działania określeniem, że ustawa ta narusza zasadę zaufania obywateli do państwa oraz przekracza konstytucyjne zasady ochrony praw słusznie nabytych.
Trybunał w pięcioosobowym składzie uznał, że zaskarżone przepisy nie naruszają konstytucji.
Czytaj także: Koniec z urlopem na żądanie? Nowy Kodeks Pracy rezygnuje z tego uprawnienia!
Czy to oznacza że po 15 latach od nabycia prawa jazdy kierowcy stracą uprawnienia do kierowania pojazdami?
„Ważności nie utracą uprawnienia do kierowania pojazdami, lecz dokument, który je potwierdza.”- mówił Sędzia sprawozdawca Marek Kotlinowski.
Warto także dodać, że każdy kierowca niezależnie od tego kiedy zostało wydane mu prawo jazdy, będzie na nowo musiał przejść badania lekarskie.
Andrzej Duda (PiS) stwierdził, że uważa za dobre rozwiązanie wprowadzenie konieczności badań lekarskich dla osób przedłużających ważność prawa jazdy, gdyż pozwoli to wyeliminować z dróg tych kierowców, u których zdrowie nie pozwala na bezpieczne kierowanie pojazdem.
(fot. wikimedia)