Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w ustawie przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości. Zgodnie z jego treścią, dzieci nie będą mogły być odbierane rodzicom tylko i wyłącznie z powodu złego stanu finansowego w jakim się znaleźli.
W tym miejscu warto wskazać, że jest jedna z obietnic, którą podczas swojego expose złożyła premier Beata Szydło. Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej resortu sprawiedliwości: „projektowana zmiana poza doprecyzowaniem przepisu dotyczącego wykorzystania wszelkich form pomocy rodzinie wprowadza nowy przepis, który uniemożliwi odbieranie dzieci ich rodzicom jedynie z powodu ubóstwa, chyba że rodzice sami wnoszą wówczas o zapewnienie dziecku pieczy zastępczej”.
Państwo ma obowiązek pomagać i wspierać swoich obywateli, w tym w szczególności rodzinę jako podstawową komórkę społeczną, a wszelka ingerencja państwa w autonomię życia rodziny powinna być ostatecznością stosowaną w sytuacjach, w których inne środki pomocy rodzinie okazały się być nieskuteczne.
Czytaj także: Koniec z urlopem na żądanie? Nowy Kodeks Pracy rezygnuje z tego uprawnienia!
– powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości, w okresie od 1 stycznia 2015 r. do 30 czerwca 2015 r., liczba spraw, w których złe warunki ekonomiczne były jedyną przyczyną odebrania dzieci rodzicom, wyniosła 61.
źródło: ms.gov.pl
Fot. pixabay.com