Czas egzaminów gimnazjalnych to dla wielu uczniów stresujący okres. Od wyników testów zależy miejsce w dobrej szkole ponadgimnazjalnej. Jednak presja i stres nie wszystkim się udzielają. W sieci ogromną popularnością cieszy się wypowiedź ucznia z Łomży, który zdradził swój sposób na przygotowania przed egzaminem.
Tegoroczne egzaminy gimnazjalne przejdą do historii z dwóch powodów. Po pierwsze, to ostatni tego typu egzamin przed likwidacją gimnazjów. Po drugie, uczniowie rozwiązywali testy w cieniu strajku nauczycieli. Właściwie do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy uda się przeprowadzić egzaminy we wszystkich szkołach. Ostatecznie tylko uczniowie trzech placówek nie mogli przystąpić do testów.
W środę gimnazjaliści rozwiązywali część humanistyczną. W jej skład weszły: historia, wiedza o społeczeństwie (arkusz I) oraz język polski (arkusz II). Na rozwiązanie pierwszej części uczniowie mieli 60 minut czasu, z kolei na drugą przewidziano 90 minut.
Jak egzamin oceniali „na gorąco” gimnazjaliści? Sprawdził to m.in. dziennikarz portalu mylomza.pl, który przeprowadził krótką sondę przed budynkiem Publicznego Gimnazjum nr 8 im. Księcia Mazowieckiego Janusza I w Łomży. Uczniowie nie wyglądali na zestresowanych. Niemal wszyscy odpowiadali, że tegoroczne egzaminy humanistyczne były łatwe.
Wśród rozmówców znalazł się jednak uczeń, który postanowił zdradzić swój sposób na sukces. Jego „rady” błyskawicznie podbiły serca internautów. „Przygotowałem się wcześniej przed egzaminem. Grałem dużo w Counter Strike’a żeby strzelać dobrze, więc myślę, że w porządku” – wyznał. Niewtajemniczonym wyjaśniamy, że Counter Strike (CS), to popularna gra komputerowa z gatunku strzelanek pierwszoosobowych.
Uczeń pojawia się jeszcze w dalszej części nagrania. Dziennikarz dopytywał go, czy na egzaminie trafił na pytania z CS. Gimnazjalista odparł, że nie. Po chwili przyznał, że było „coś tam o wojnach”, choć nie był w stanie podać przykładu. Z kolei arkusz z języka polskiego podsumował krótko: „chyba nic ciekawego w nim nie było. Co może być ciekawego w egzaminie?”
Źródło: mylomza.pl, CKE, Twitter, YouTube