Coraz popularniejsze stają się publikacje, z których czytelnik może się dowiedzieć ciekawych informacji na temat swoich idoli. Były już publikacje m.in. na temat elit II RP, PRL. Nurt ten staje się coraz popularniejszy, o czym świadczy mnogość tego typu publikacji. Liderem jest Sławomir Koper, ale na plecach powoli czuje oddech konkurencji. Przykładem może być książka Emilii Padoł „Dżentelmeni PRL-u”.
Dziewięciu wspaniałych
Bohaterami niniejszej książki są wybrani przedstawiciele barwniej PRL-owskiej popkultury. Najliczniejszą grupę stanowią aktorzy, trzeba to podkreślić wybitni: Zbigniew Cybulski, Leon Niemczyk, Daniel Olbrychski, Stanisław Mikulski, Jerzy Zelnik, Andrzej Łapicki, Jan Nowicki. Dwaj pozostali to poeta Marek Hłasko oraz Leonard Tyrmand, dzisiejszym językiem „celebryta”, a wtedy zwany „królem bikiniarzy”. Można mieć jedynie pretensje, że lista ta nie jest zdecydowanie dłuższa. Książka jest podzielona na cztery rozdziały. Pierwszy nosi tytuł „W modzie” i poświęcony jest trzem postaciom: Tyrmandowi, Cybulskiemu i Hłasce. Drugi-„W opałach” zawiera biografie Niemczyka i Olbrychskiego. Trzeci rozdział-„W kostiumie” zawiera biografie Mikulskiego i Zelnika. Ostatni rozdział-„W objęciach” poświęcony jest sylwetkom dwóch wybitnych aktorów-Nowickiego i Łapickiego.
Kolorowi ludzie w szarym świecie
Książka Emilii Padoł jest swoistą wędrówką przez szare i smutne czasy PRL, które rozświetlały m.in. opisywane postacie, które mimo upływu lat nie starzeją się i nadal pozostaną nieśmiertelne. Nie są to wyidealizowane biogramy, bowiem okresy wzlotów są poprzeplatane także okresami upadków. Alkohol, eksperymenty z narkotykami (np. u Hłaski), kobiety-to wypełniało życie tych pozornie szczęśliwych postaci. Czy tak nie dzieje się również i dziś? baza źródłowa niniejszej książki może budzić podziw. Dwaj bohaterowie skończyli swój żywot w tragicznych okolicznościach (Hłasko, Cybulski). Autorka dokonała tytanicznej pracy, bowiem w jednym miejscu zebrała wiadomości z całej gamy źródeł. Wywiady-rzeki, pojedyncze wywiady (radiowe, prasowe, telewizyjne i internetowe), czasopisma fachowe (m.in. Film), ale także i tabloidowe (Fakt, Rewia itp.). Olbrychski, Nowicki, Zelnik nadal są w różnych aspektach aktywni, chociaż postawy dwóch pierwszych trudno nazwać godnymi naśladowania. Książka idealna dla miłośników starego kina i kultury PRL. Jedynym mankamentem są zgromadzone na końcu przypisy, co jest uciążliwe dla szukających źródła podawanych przez panią Emilię Padoł informacji. Jest to tylko techniczna uwaga, bo utrudnia to nieco lekturę.
Jeśli chcecie wiedzieć, dlaczego Hans Kloss całe życie „prześladował” Stanisława Mikulskiego, to zapraszam do lektury.
Autor: Emilia Padoł
Tytuł: Dżentelmeni PRL-u
Wydawca: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 336