Lira korbowa, geierleier, łuk ustny, flet nosowy, balafon, berimbau, ukulele, didgeridoo i różnego rodzaju bębny… To wszystko instrumenty z kolekcji Tomasza Drozdka, który potrafi na nich zagrać i ma ciekawy pomysł na ich promocję. Pierwsze skojarzenie? Człowiek orkiestra.
Perkusista, perkusjonalista, multiinstrumentalista etniczny, kolekcjoner instrumentów. Członek m.in. MUMIO, zespołu Makabunda, który gra polskie szlagiery przedwojenne (na płycie zespołu występuje gościnnie Czesław Mozil, jako Sztefan Wons) oraz etno-folkowego Kalokagathos. Tomasz Drozdek aktualnie prowadzi projekt crowdfundingowy T.ETNO – świat dźwięków, dźwięki świata, którego celem jest wydanie płyty DVD z elektro-etno live-actem, w którym brzemienia kilkudziesięciu instrumentów z różnych stron świata połączy z elektroniką i techniką loopingu. Crowdfunding to dla wielu osób wciąż jeszcze nowy w Polsce sposób finansowania społecznościowego. Opiera się on na prostej zasadzie – ktoś ma ideę, prezentuje ją potencjalnym odbiorcom, a ci z góry mogą kupić produkt, wpłacając za niego pieniądze na specjalnie w tym celu stworzone konto. Jeśli uzbiera się założona kwota (może też ona być przekroczona) pomysłodawca otrzymuje środki na realizacje swojego zadania.
Wykorzystując moje muzyczne zbiory, realizuję solowy projekt T.ETNO, oparty na połączeniu brzmień nietypowych instrumentów, elektroniki i techniki loopingu (nagrywanie i odtwarzanie fraz muzycznych w czasie rzeczywistym). Co to dokładnie znaczy? W skrócie: muzyka, którą wykonuję podczas moich koncertów powstaje w 100% na żywo, a dzięki urządzeniu o nazwie looper sam tworzę rozbudowane, eksperymentalne formy muzyczne, łącząc współczesne dźwięki z brzmieniami instrumentów pochodzących nawet sprzed kilku tysięcy lat. – mówi Tomasz Drozdek
Czytaj także: Leszek Bubel w układzie. Materiał Fundacji LEXNOSTRA
ETHNO HIP-HOP „Whooznext” by Flapjack
[mom_video type=”youtube” id=”OEpnTrVAB5o”]
BOSS RC-300: T.ETNO
[mom_video type=”youtube” id=”pPbvdLGL5-w”]
Projekt T.ETNO – świat dźwięków, dźwięki świata znajduje się na portalu myseed.pl. Wystarczy się tam zalogować, wybrać bonus, zapłacić za niego i czekać na udane zakończenie projektu, po którym wszyscy wspierający otrzymują status współproducenta płyty i są wymienieni na okładce. Oczywiście dostają też zakupione wcześniej bonusy.
Strona projektu crowdfundingowego: Kliknij
Oficjalna strona Tomasza Drozdka: Kliknij
Strona FB warsztatów prowadzonych przez Tomasza Drozdka: Kliknij
fot. Bartłomiej Chłąd, Tomasz Drozdek, Marcin Szpądrowski