PARR oraz Badania.pro przeprowadziły dla Onetu analizę ostatnich sondaży. Wynika z niej, że szansę na mandat w Parlamencie Europejskim będą miały cztery polskie ugrupowania.
PARR i Badania.pro na zlecenie Onetu przeprowadziły analizę ostatnich ośmiu sondaży, w których badano poparcie dla partii w wyborach do PE. Na ich podstawie oszacowano, które ugrupowania mogą liczyć na mandat w Parlamencie Europejskim.
Eksperci uwzględnili sondaże: Pollstar („Super Express”) z 1 marca, IBRiS z 7 marca, Kantar MillwardBrown (TVN i TVN24) z 13 marca, IBRiS („Rzeczpospolita”) z 14 marca, CBOS z 19 marca, IBRiS (Radio ZET) z 19 marca, IBSP z 21 marca, Estymator („DoRzeczy”) z 24 marca. Uśrednione wyniki nie sumują się do 100 proc., ponieważ część pracowni w opublikowanych sondażach nie uwzględnia osób niezdecydowanych.
Czytaj także: Sonda uliczna przed wyborami do PE. Komitet Korwin-Mikkego wyprzedza Kukiza
Kto ma szansę na mandat?
Z opracowanych danych wynika, że PiS może liczyć na 39,4 proc. poparcia. Na drugim miejsce znalazła się Koalicja Europejska – 36 proc. Na trzeciej pozycji Wiosna Roberta Biedronia – 7,5 proc. Nad progiem wyborczym znalazł się jeszcze Kukiz’15 – 5,4 proc. Przekładając te wyniki na mandaty w europarlamencie, PiS miałby 24 miejsca, Koalicja Europejska – 21, Wiosna Biedronia – 4, a ruch Kukiza – 3.
Z analizy wynika, że Konfederacja (3,2 proc.), Lewica Razem (2,1 proc.) Polska Fair Play Roberta Gwiazdowskiego a także Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi znajdują się poniżej progu wyborczego.
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019
Eurowybory odbywają się w krajach UE co pięć lat. Według ordynacji wyborczej z 1976 roku przeprowadza się je w pierwszym pełnym tygodniu czerwca, w okresie od czwartku do niedzieli. Do głosowania będzie uprawnionych ponad 360 milionów obywateli Unii Europejskie.
Wybory posłów do PE w Polsce w 2019 roku odbędą się w niedzielę 26 maja. Obywatele głosujący w Polsce dokonają wyboru 52 spośród łącznej liczby 705 eurodeputowanych. Będą to czwarte wybory do PE od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Główne zasady oraz pozycja prawnoustrojowa PE określono w Traktacie ustanawiającym Wspólnotę Europejską, zaś szczegóły regulowane są na poziomie państw członkowskich. W Polsce regulacje prawne dotyczące wyłaniania składu PE zawarto w Kodeksie wyborczym.
Ostatnie wybory posłów do europarlamentu w Polsce odbyły się w 2014 roku. Obywatele głosujący w Polsce dokonali wyboru 51 spośród łącznej liczby 751 eurodeputowanych.
Źródło: dorzeczy.pl, wprost.pl, wmeritum.pl