Sondaż przeprowadzony na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski wskazuje, że pozycję lidera pod względem poparcia przed wyborami do Parlamentu Europejskiego nadal utrzymuje PiS. Drugie miejsce ze stratą kilku procent zajęła Koalicja Europejska.
Sondaż przeprowadzono w dniach 23-26 marca. Jego wyniki wskazują, że swoich polityków do Parlamentu Europejskiej wprowadziłyby jedynie cztery komitety. Co zaskakujące, w tegorocznych eurowyborach może być wysoka frekwencja, bo aż 57 proc. badanych wyraziło zainteresowanie udziałem w głosowaniu.
Pozycję lidera cały czas utrzymuje rządzący PiS z poparciem na poziomie 35,5 proc. Drugie miejsce przypadło Koalicji Europejskiej, bo na nią chęć głosowania wyraziło 28,8 proc. ankietowanych.
Czytaj także: Sonda uliczna przed wyborami do PE. Komitet Korwin-Mikkego wyprzedza Kukiza
Na podium znalazła się jeszcze Wiosna Roberta Biedronia z poparciem na poziomie 11,3 proc. W Parlamencie Europejskim zasiedliby jeszcze politycy ruchu Kukiz’15, którzy mogą liczyć na poparcie rzędu 6 proc.
Czytaj także: Andrzej Duda dobrze sprawuje urząd? Jest sondaż CBOS
Jak wskazuje sondaż, pozostałe komitety nie przekroczyłyby progu: Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy – 3,4 proc.; Lewica Razem – 1 proc.; Polska Fair Play Roberta Gwiazdowskiego – 0,4 proc.; inne – 0,7 proc. Aż 13 proc. badanych nie wskazało żadnej formacji.
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019
Eurowybory odbywają się w krajach UE co pięć lat. Według ordynacji wyborczej z 1976 roku przeprowadza się je w pierwszym pełnym tygodniu czerwca, w okresie od czwartku do niedzieli. Do głosowania będzie uprawnionych ponad 360 milionów obywateli Unii Europejskie.
Wybory posłów do PE w Polsce w 2019 roku odbędą się w niedzielę 26 maja. Obywatele głosujący w Polsce dokonają wyboru 52 spośród łącznej liczby 705 eurodeputowanych. Będą to czwarte wybory do PE od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Główne zasady oraz pozycja prawnoustrojowa PE określono w Traktacie ustanawiającym Wspólnotę Europejską, zaś szczegóły regulowane są na poziomie państw członkowskich. W Polsce regulacje prawne dotyczące wyłaniania składu PE zawarto w Kodeksie wyborczym.
Ostatnie wybory posłów do europarlamentu w Polsce odbyły się w 2014 roku. Obywatele głosujący w Polsce dokonali wyboru 51 spośród łącznej liczby 751 eurodeputowanych.
Źr. wp.pl; polskieradio.pl