Zgodnie z ostrzeżeniami, w nocy z niedzieli na poniedziałek wiał bardzo silny wiatr. oOd rana w mediach pojawiają się informacje i zdjęcia, które obrazują skutki nocnej wichury. Służby oraz mieszkańcy wielu regionów donoszą o o utrudnieniach w ruchu, braku prądu, powalonych drzewach i innych zniszczeniach dokonanych przez siłę żywiołu.
Wczoraj po południu pojawiły się informacje o niebezpiecznych zjawiskach meteorologicznych. Synoptycy zapowiadali, że czekają nas ulewy, silny wiatr i bardzo gwałtowne burze. Ostrzegano, że skutki nocnej wichury mogą być bardzo dotkliwe.
W związku z tym Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło system ostrzegania. Przedstawiciele RCB opublikowali również instrukcję, która informuje, jak należy zachować się podczas wichury. SMS-a dostały osoby przebywające na terenie całych województw, a nie tylko najbardziej zagrożonych powiatów.
Czytaj także: Uwaga! Nadchodzi bardzo silny wiatr. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła SMSy z ostrzeżeniami
SMSy z ostrzeżeniem otrzymali mieszkańcy i osoby przebywające na terenie województwa dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.
Fatalne skutki nocnej wichury
Niestety niepokojące prognozy potwierdziły się. Mieszkańcy wielu regionów w Polsce doświadczyli skutków silnego wiatru, który w porywach osiągał prędkość ponad 100 kilometrów na godzinę.
W związku z silnym wiatrem, na wielu drogach leżą połamane konary i powalone drzewa, uszkodzone zostały linie energetyczne, dlatego wielu odbiorców boryka się z brakiem prądu. Rządowe Centrum bezpieczeństwa poinformowało, że po nocnej wichurze 159,1 tys. odbiorców pozbawionych zostało prądu. Najwięcej w woj. małopolskim.
Skutki silnego #wiatr u: 159,1 tys. odbiorców pozbawionych jest prądu. Najwięcej w woj. małopolskim 37,2 tys., lubelskim 35,4 tys. oraz świętokrzyskim 33,7 tys. @KGPSP odnotowała, do 6 rano, 757 interwencji związanych z #pogoda (najwięcej w w. śląskim i podkarpackim).
— RCB (@RCB_RP) September 24, 2018
Silny wiatr zrywał dachy oraz uszkadzał inne elementy budynków. Na drogach panują trudne warunki do jazdy.
#Krakow Skutki nocnej wichury. Wieje już słabiej ale mocno ochłodziło się. Dzień Dobry w poniedziałek! Tak, mamy jesień… @MeteoprognozaPL pic.twitter.com/MZ9pcmI6GS
— Kraków (@krakow_pl) September 24, 2018
Szaro,smutno i niebepiecznie.Kwiatki połamane. pic.twitter.com/EIV3bKKOzR
— Kamil (@WeAreTheTemplar) September 24, 2018
Kilkadziesiąt interwencji tarnowskiej Strazy Pozarnej to bilnas porannej wichury @RadioKrakow pic.twitter.com/j8lnSjqrPA
— Marcin Golec (@MarcinKudlatyGo) September 24, 2018
#pogoda #stacjameteo #będzin #grodziec #Fabienne2018. Katowice, ul. Wita Stwosza (06:00). Skutki silnych porywów wiatru, które wystąpiły dziś w nocy w Katowicach i całej aglomeracji. @MeteoprognozaPL @PogodaMeteo @MeteoGIG @SWPolska @severeweatherEU @BiuroPrasoweKce @WyborczaKato pic.twitter.com/bBw55jeNBC
— Amatorska Stacja Meteorologiczna Będzin – Grodziec (@MeteoGrodziec) September 24, 2018
Jak zabezpieczyć się przed wichurą?
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało w mediach społecznościowych specjalną instrukcję ws. zachowania bezpieczeństwa podczas silnego wiatru.
Nie można zatrzymywać się pod drzewami. Należy usunąć z parapetów i balkonów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie. Należy zamknąć okna i drzwi, nie wychodzić na zewnątrz, jeśli nie jest to niezbędne, i naładować telefon komórkowy. Trzeba też wyłączyć gaz i elektryczność, aby ograniczyć niebezpieczeństwa powstania pożaru, oraz zrobić zdjęcia zniszczeń w swoim domu, gdyż mogą stanowić dowód w procedurze odszkodowawczej.
Źródło: Twitter.com, polskieradio.pl, meteoprognoza.pl