Rozdział Kościoła od państwa to wciąż temat, który wywołuje w Polsce emocje. Środowiska lewicowe od dawna apelują do polityków o działania w tej sprawie. Ostatnio swój projekt rozdziału Kościoła od państwa przygotowała Inicjatywa Polska. Pomysł zakłada m.in. zniesienie finansowania przez państwo religii w szkołach. Jakie zdanie w tej sprawie mają Polacy?
W niedzielę, 6 stycznia, liderka Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka, ogłosiła swój nowy pomysł – projekt ustawy dotyczącej relacji państwo-Kościół. Nowe przepisy przewidują m.in. zniesienie ubezpieczeń księży i duchownych z budżetu państwa oraz zniesienie finansowania religii w szkołach.
„Uprzejmie informuję, że projekt nie dotyczy walki z Kościołem, nie zamierzam walczyć ani z Kościołem, ani z wiarą i z pełnym szacunkiem i zrozumieniem podchodzę do ludzi wierzących, natomiast oczekuję, że budżet państwa będzie wydawał swoje pieniądze racjonalnie” – tłumaczyła w rozmowie z serwisem Gazeta.pl.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
„Nigdzie nie jest powiedziane, że z pieniędzy z budżetu mamy się uczyć wiary, a tego się uczy w wymierzę dwóch godzin tygodniowo, od przedszkola, gdzie tak naprawdę uczy się religii, po licea. Nie ma takiego uzasadnienia wobec czego nie mieszajmy poglądów” – dodała Barbara Nowacka.
Lekcje religii finansowane z budżetu? Serwis rp.pl opublikował wyniki sondażu
Czy lekcje religii należy finansować z budżetu państwa? Z sondażu przeprowadzonego przez SW Research dla portalu rp.pl wynika, że większość Polaków jest temu przeciwna.
Tylko 27,9 proc. respondentów poparło finansowanie religii w szkole z państwowego budżetu. Przeciwko takiemu rozwiązaniu zagłosowało aż 55,5 proc. osób. Natomiast pozostałe 16,6 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie (wybrało: „Nie wiem/trudno powiedzieć”).
Źródło: rp.pl, Twitter, gazeta.pl