Papież Franciszek uczynił kolejny krok w kierunku zbliżenia chrześcijan i muzułmanów. Ojciec Święty w swoim piątkowym przemówieniu przeprosił wyznawców islamu za prześladowania, których w przeszłości dopuścili się wyznawcy Chrystusa.
Ojciec Święty przemawiał w piątek 21 czerwca na Papieskim Wydziale Teologicznym. Podczas swojego przemówienia papież Franciszek odniósł się po raz kolejny do relacji między chrześcijanami i muzułmanami. Przypomniał, że nie tylko wyznawcy islamu dopuszczali się w przeszłości prześladowań, ale robili to również chrześcijanie. „Takich prześladowań dopuściliśmy się i my” – powiedział.
Papież Franciszek wezwał do budowania pokoju między religiami, nawet w obliczu fanatyzmu. „Jesteśmy wezwani do tego, by uważać ich za partnerów w budowie pokojowej koegzystencji także wtedy, gdy dochodzi do wstrząsających epizodów z rak grup fanatyków” – mówił.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Ojciec Święty przeprosił za wszelką przemoc, jakiej muzułmanie doświadczyli ze strony chrześcijan. „Odnoszę się zwłaszcza do wszystkich postaw agresywnych i wojennych, które naznaczyły w przestrzeni śródziemnomorskiej życie narodów określających się jako chrześcijanie. Należy tu wyliczyć zarówno zachowania i praktyki kolonialne, które ukształtowały obraz i politykę tych ludów, jak i usprawiedliwienie wszelkiego rodzaju wojen oraz prześladowań popełnionych w imię religii czy pod pretekstem czysto rasowym bądź doktrynalnym” – powiedział Franciszek.
Papież Franciszek wezwał też z jednej strony do odrzucenia pokus podboju, a z drugiej do prowadzenia dialogu z muzułmanami. Jego celem ma być stworzenie „przyszłości naszych społeczeństw i naszych miast”.
Czytaj także: Kownacki po meczu z Hiszpanią. „Jesteśmy jak rodzina”
Źr.: Do Rzeczy