Walka ze stereotypami i przekłamaniami dotyczącymi historii Polski nie jest łatwa. Przekonali się o tym twórcy filmu „Azyl”, który przedstawia losy Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Film został zablokowany we Francji.
„Azyl” przedstawia losy Antoniny i Jana Żabińskich, opiekunów w warszawskim zoo. Podczas II wojny światowej wykazali się nie lada odwagą i poświęceniem. Na terenie warszawskiego ogrodu zoologicznego ukrywali setki Żydów. Za taką działalność w okupowanej przez Niemców Polsce groziła kara śmierci.
W obliczu licznych przekłamań na temat historii Polski i relacji polsko-żydowskich, zwłaszcza w czasie II wojny światowej, taki film ma wyjątkową wartość. Okazuje się jednak, że dzieło przedstawiające prawdziwe zdarzenia i ukazujące skalę poświęcenia Polaków w niesieniu pomocy ludności żydowskiej, nie jest mile widziane w niektórych miejscach Europy.
Jak poinformował na Twitterze Eryk Mistewicz, znany konsultant polityczny pracujący we Francji, wszystkie sieci dystrybucyjne we francuskich kinach odmówiły wprowadzenia filmu do swojego repertuaru. Stereotypy wciąż rządzą. – podsumował swój wpis Mistewicz.
@sikorskiradek Wszystkie sieci dystrybucji we Francji odmówiły wprowadzenia do swoich kin filmu Azyl o Polakach ratujących Żydów. Stereotypy wciąż rządzą.
— Eryk Mistewicz (@ErykMistewicz) 7 maja 2017
Sprawę komentowała na portalu tysol.pl Aleksandra Jakubiak. W tym wypadku, nie chodzi o żadne uogólnienia, tylko o ogólnokrajową blokadę filmu, który nie idzie po linii oczerniania współczesnej oraz dwudziestowiecznej Polski dla wymiernych korzyści politycznych i społecznych. – napisała.
„Azyl” miał premierę światową 12 marca. Na ekrany polskich kin wszedł 24 marca. Scenariusz filmu powstał w oparciu o książkę Diane Ackerman pod tytułem Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim ZOO.
Źródło: dorzeczy.pl; tysol.pl; naekranie.pl
Fot.: youtube.com/tylkohity