Jak groźne potrafi być użądlenie pszczoły pokazuje przypadek 56-latka, który zmarł w szpitalu w Łęcznej. Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, jak się zachować, gdy dojdzie do użądlenia przez pszczołę, osę lub szerszenia.
W poniedziałek portal tubalecznej.pl poinformował, że w szpitalu w Łęcznej zmarł 56-latek użądlony najprawdopodobniej przez pszczołę. Ostatecznie, przyczynę jego śmierci ma wykazać sekcja zwłok. Lekarze nie są w stanie odpowiedzieć z cała pewnością, że to atak owada doprowadził do tragedii.
Specjaliści nie mają jednak wątpliwości, że użądlenie pszczoły, osy czy szerszenia może być dla ludzi bardzo niebezpieczne. Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że choć zazwyczaj użądlenie owada jest niegroźne i kończy się zaczerwienieniem oraz bólem, to jednak zdarzają się przypadki tragiczne.
Czytaj także: 362. sposoby UPA na mordowanie Polaków
GIS podkreśla, że szczególnie niebezpieczne są dwie sytuacje:
- użądlenie w okolicach ust, języka, szyi, wewnętrznej powierzchni policzków (może spowodować obrzęk, który w skrajnych przypadkach zablokuje drożność dróg oddechowych);
- osoba zaatakowana przez owada jest uczulona na jego jad.
W obu przypadkach poszkodowany wymaga jak najszybszej pomocy. Są to sytuacje zagrażające zdrowiu lub życiu użądlonej osoby.
Niepokojące objawy
Specjaliści informują, że niebezpieczne są osy. Niekiedy wystarczy zabicie jednego owada, by sprowokować atak wszystkich os z gniazda. Dzieje się tak dlatego, ponieważ w chwili zabicia u osobnika rozrywa się woreczek jadowy, który uwalnia substancję chemiczną prowokująca pozostałe owady.
Najczęstszymi objawami użądlenia są: ból, zaczerwienienie i obrzęk. Wspomniane dolegliwości utrzymują się od kilku godzin do doby. Jeśli się nasilają, oznacza to, że osoba może być uczulona na jad owada i może dojść do wstrząsu anafilaktycznego.
Wśród niepokojących objawów GIS wymienia:
– bladość skóry
– zawroty głowy
– omdlenie
– spadek ciśnienia krwi
– nudności oraz wymioty
– obrzęk języka lub twarzy
– przyśpieszone czynności serca
– uczucie ściskania klatki piersiowej
– wysypka na części lub na całym ciele
Jak pomóc osobie użądlonej?
GIS sugeruje podanie wapna musującego do picia. Poza tym w miejscu użądlenia można położyć zimny okład. Następnie należy wezwać pogotowie ratunkowe.
Jednak, jeśli użądlona osoba nie jest uczulona na jad owada, należy miejsce użądlenia dokładnie umyć wodą z mydłem. Następnie przyłożyć do niego zimny okład. W przypadku użądlenia przez pszczołę należy koniecznie wyciągnąć żądło. Jednak trzeba to zrobić ostrożnie, aby przez przypadek nie uszkodzić woreczka jadowego, ponieważ może to doprowadzić do zwiększenia dawki jadu, który dostanie się do organizmu poszkodowanego.