Polskie uczelnie kształcą dobrze, zwłaszcza na potrzeby gospodarki – powiedział w czwartek na Politechnice Rzeszowskiej wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Dodał, że wyzwania gospodarki opartej na najnowszych technologiach są coraz większe.
Gowin w czwartek wziął udział w podpisaniu porozumienia między rzeszowską politechniką a Państwową Wyższą Szkołą Techniczno–Ekonomiczną im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu. Zakłada ono m.in. wspólne kształcenie studentów oraz współpracę dydaktyczną i naukową.
Zdaniem wicepremiera podpisane porozumienie jest „potwierdzeniem słuszności kierunku, który środowiska akademickie i rząd obrały 3 lata temu”. „Rozpoczęliśmy wówczas prace nad nową ustawą (Konstytucja dla nauki-PAP). Zapowiadałem wtedy, że będziemy starali się wydobyć ogromy potencjał tkwiący w środowisku akademickim, który uwiązł w złych regulacjach prawnych” – dodał.
Czytaj także: Ustawa 2.0: Co czeka studentów? Przedstawiamy najważniejsze zmiany
W ocenie Gowina polskie uczelnię kształcą dobrze, zwłaszcza na potrzeby gospodarki. „Zdajemy sobie sprawę z tego, że wyzwania tej rewolucji przemysłu 4.0, wyzwania budowy gospodarki naprawdę innowacyjnej, opartej na tych najnowszych technologiach są coraz większe” – stwierdził.
Minister nauki podkreślił, że dzięki podpisanej umowie Politechnika Rzeszowska „niejako obejmie patronat” i będzie ściśle współpracować z uczelnią w Jarosławiu. „Uważam, że polskie uczelnie zaczynają wykorzystywać ten pozytywny efekt synergii i przechodzą z fazy niepotrzebnej, szkodliwej konkurencji między sobą – do fazy współpracy” – zaznaczył.
Zdaniem wicepremiera obie uczelnie wyniosą z tej współpracy wiele korzyści. Jarosławska uczelnia, dzięki pomocy kadry z politechniki, będzie mogła otworzyć nowe kierunki inżynierskie. „Z kolei Politechnika Rzeszowska zyska dobrze przygotowanych studentów, którzy będą chcieli robić tu studia magisterskie” – powiedział Gowin.
„Wiem też, że ta dzisiejsza uroczystość jest bardzo pozytywnie odbierana przez środowiska przedsiębiorców na Podkarpaciu. One liczą na to, że dzięki temu porozumieniu będą miały jeszcze więcej bardzo dobrze przygotowanej i wykwalifikowanej kadry, gotowej działać zwłaszcza w obszarze nowoczesnych technologii” – dodał Gowin.
Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu Krzysztof Rejman podkreślił w swoim wystąpieniu, że porozumienie to duże wyróżnienie dla jego uczelni. „To jest dla nas wielka szansa, żeby się rozwijać i jeszcze lepiej kształcić na poziomie licencjackim, inżynierskim” – powiedział.
Rejman zapowiedział, że porozumienie umożliwi jego uczelni otwieranie nowych kierunków. „Będzie to możliwe dzięki pomocy kadry z politechniki. Uczelnie nie są samotnymi wsypami, musimy współpracować i będę zachęcał kolegów z innych uczelni, abyśmy tworzyli taką sieć współpracy, bo to stworzy szansę, aby konkurować z uczelniami z krajów UE” – uważa rektor jarosławskiej uczelni.
Natomiast rektor Politechniki Rzeszowskiej Tadeusz Markowski powiedział, że nowe kierunki, które powstaną w Jarosławiu, są „wkomponowane w to, co robi politechnika”. Podkreślił, że większość wydziałów z politechniki będzie zaangażowana w pomoc uczelni w Jarosławiu. „W porozumieniu gwarantujemy wsparcie kadrowe naszych pracowników w prowadzeniu tych nowych kierunków i możliwość potem przyjścia do nas studentów na studia magisterskie” – zaznaczył Markowski.
Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl, Autor: Wojciech Huk