Inicjatorka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego Greta Thunberg ponownie zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla. – Ciężko pracowała, aby zmusić polityków do otwarcia oczu na kryzys klimatyczny – argumentują politycy, którzy zgłosili kandydaturę 17-letniej aktywistki klimatycznej.
W ciągu dwóch ostatnich lat Greta Thunberg stała się postacią znaną na całym świecie. Zaczęło się od akcji strajkowej, którą podjęła młoda aktywistka w 2018 roku. Co piątek, zamiast na zajęcia szkolne, chodziła protestować przed parlamentem w Szwecji. Thunberg strajkowała przeciw bierności rządzących wobec nadchodzącego kryzysu klimatycznego.
Z każdym miesiącem o młodej Szwedce robiło się coraz głośniej. W końcu aktywistka ruszyła w świat, aby apelować do najbardziej wpływowych osób świata o podjęcie działań na rzecz klimatu. Za swoją działalność została zgłoszona do Pokojowej Narody Nobla w 2019 roku. Ostatecznie nagrodą uhonorowany został premier Etiopii Abiy Ahmed Ali. Jednak to nie koniec…
Czytaj także: Posłanka Lewicy stanęła w obronie Grety Thunberg. Odpowiedział jej Janusz Korwin-Mikke [WIDEO]
Greta Thunberg zgłoszona przez polityków ze Szwecji
Kandydatura 17-letniej Szwedki pojawiła się także w 2020 roku. Thunberg zgłosiło dwóch szwedzkich posłów – Jens Holm i Hakan Svenneling z Partii Lewicy. – Ciężko pracowała na to, żeby zmusić polityków do otwarcia oczu na kryzys polityczny – podkreślają politycy. Przypomnieli również, że Thunberg działa na rzecz redukcji emisji CO2 oraz światowego dialogu na rzecz ochrony klimatu.
Czytaj także: Greta Thunberg łączy kryzys klimatyczny z patriarchalizmem. Tarczyński: \"Zastanawiam się, kto tej dziewczynie płaci\
Jak informuje Wirtualna Polska 1 lutego minął termin zgłaszania kandydatur. Lista nominowanych jest objęta tajemnicą, jednak część nazwisk jest ujawniana przez wnioskodawców.
W kontekście zgłoszenia szwedzcy parlamentarzyści wskazują na umowę klimatyczną z Paryża z 2015 roku. Państwa zobowiązały się w niej do działań na rzecz ograniczenia wzrostu średniej temperatury do co najmniej 2 stopni w porównaniu z epoką przedindustrialną. Porozumienie przyjęło 147 państw. Aktywiści klimatyczni chcą, aby za umową szły poważne działania na rzecz jej przestrzegania.
Tylko za co? Za wykrzyczane w stronę innych „How Dare You?” Pytam co ona zrobiła takiego przełomowego???
— Bartek Piekarski (@BartekPiekarski) February 4, 2020
Jeśli ta dziecina dostanie nagrodę to będzie kompromitacja Komitetu Noblowskiego… ?♂️?♂️?♂️https://t.co/PCJZDANWae
.@GretaThunberg zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla 2020 ???https://t.co/wesKIeCOBE pic.twitter.com/nlZA83CkpP
— Michał Boni #SilniRazem (@MichalBoni) February 4, 2020
Źródło: Wirtualna Polska, Twitter