Greta Thunberg bez Nagrody Nobla. Choć w ostatnim czasie to właśnie nazwisko 16-letniej aktywistki było najczęściej kojarzone z nagrodą, Komitet Noblowski zdecydował, że wyróżniony zostanie premier Etiopii, Abiy Ahmed Ali.
Komitet Noblowski w Oslo ogłosił, że laureatem Pokojowej Nagrody Nobla został premier Etiopii Abiy Ahmed Ali. Polityk został nagrodzony za wieloletnie starania na rzecz ustabilizowania sytuacji w regionie. Komitet zwrócił również uwagę na działalność premiera Etiopii ws. rozwiązania wieloletniego konfliktu z sąsiadem – Erytreą.
„Nagroda ma również na celu wyróżnienie wszystkich działających na rzecz pokoju i pojednania w Etiopii oraz w regionach Afryki Wschodniej i Północno-Wschodniej” – tłumaczy Komitet Noblowski.
Przyznając nagrodę podkreślono, że Abiy Ahmed Ali w ciągu 100 dni od objęcia funkcji premiera udzielił amnestii tysiącom więźniów politycznych. Poza tym zalegalizował grupy opozycyjne, zniósł cenzurę mediów oraz zwolnił przywódców wojskowych i urzędników podejrzanych o korupcję.
Etiopski premier przyczynił się do normalizacji stosunków pomiędzy Erytreą a Dżibuti. Prowadził również mediację pomiędzy Kenią i Somalią. Komitet Noblowski odniósł się również do krytyków, którzy uznają nagrodę dla etiopskiego premiera za przedwczesną. „Wysiłki Abiya Ahmeda Ali zasługują na uznanie i wymagają zachęty” – dodają autorzy komunikatu.
Greta Thunberg bez Nagrody Nobla
W ostatnich tygodniach za wielką faworytkę do prestiżowego wyróżnienia uznawano Gretę Thunberg. 16-letnia aktywistka była nawet na pierwszych miejscach w zestawieniach firm bukmacherskich.
Przypomnijmy, że Thunberg i organizacja „Fridays for future” zostali nominowani do nagrody jeszcze w marcu 2019 roku. Od tego czasu o Szwedce regularnie informowały czołowe media na świecie.
16-latka ma również liczne grono krytyków, którzy zarzucają jej, że oprócz protestu (przez rok nie chodziła do szkoły) i występów na konferencjach, działania przez nią podejmowane nie mają wymiernych efektów, a Szwedka i jej sympatycy zachowują się często arogancko w stosunku do przeciwników. W podobnym tonie pisał ostatnio redaktor „Tagesspiegla”: „Nie wolno przyklaskiwać ignorancji ani jej nagradzać”.
W ostatnich dniach w gronie faworytów do Pokojowej Nagrody Nobla wymieniany był również 89-letni Raoni Metuktire. To rdzenny mieszkaniec Amazonii, który walczy o uratowanie lasów tropikalnych, organizując liczne blokady wycinek drzew.
Źródło: nobelprize.org, „Tagesspiegel”,