Już za kilka dni w Lublinie odbędzie II Kongres Środowisk Kresowych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Gród, co Semper był Fidelis…Lwów w życiu II Rzeczypospolitej Polskiej (1918-1939)”, Będzie ona poświęcona 100-leciu połączenia Lwowa z Polską odrodzoną.
Obydwa wydarzenia odbędą się 14-15 czerwca w siedzibie Lubelskiego Towarzystwa Naukowego (Plac Litewski 2). Początek o godz. 10. Głównym organizatorem jest Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego, instytucja naukowo-badawcza, która zrzesza wielu ekspertów z zakresu tematyki kresowej.
W organizację Kongresu i Konferencji włączają się także: Centrum Badań Wschodnioeuropejskich „UCRAINICUM”, Fundacja Chrześcijańskie Odrodzenie Europy, Portal stowarzyszeń i organizacji polonijnych we Francji, Portal PolskiFR, Muzeum Niepodległości, Studencki Klub Myśli Społeczno – Politycznej im. Zygmunta Balickiego, Vade Mecum, Młodzież Wszechpolska, Fundacja Kisiela, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.
Prelegenci Kongresu i Konferencji
– W tym roku udało nam się zaprosić na Kongres i Konferencję między innymi prof. dr hab. Tadeusza Trajdosa z Warszawy, prof. dr hab. Czesława Partacza z Kołobrzegu, prof. dr hab. Sławomira Nicieję z Opola, ks. prof. dr hab. Józefa Wołczańskiego z Krakowa, dr Ryszarda Gajewskiego z Lublina, red. Jurija Smirnowa ze Lwowa. Zaproszenie przyjął także pisarz kresowy Pan Stanisław Srokowski z Wrocławia. Są to wysokiej klasy specjaliści tematyki kresowej, których nie potrzeba specjalnie przedstawiać – informuje dr hab. prof. nadzw. Adam Kulczycki, Koordynator Komitetu Organizacyjnego II Kongres Środowisk Kresowych i wiceprezes Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego.
– W gronie prelegentów mamy też młodszych specjalistów tematyki. Na Kongres zaproszenie przyjęli także: dr Jarosław Kit ze Lwowa, dr Renata Pomarańska z Rzeszowa, Aleksandra Osadczy, Krzysztof Żabierek z Bydgoszczy, dr Krzysztof Bąkała z Warszawy, Piotr Pansiuk z Lublina, Maciej Kułak z Chełma, Brunon Różycki z Lublina, Maria Bielecka z Lublina.
W
drugi dzień Kongresu przewidziana jest również msza św. w
intencji Obrońców Lwowa pod przewodnictwem JE ks. bp. Mariana
Buczka, która zostanie odprawiona w Kościele pod wezwaniem MB
Zwycięskiej
(ul. Gabriela Narutowicza 6).
Podczas Kongresu odbędzie się panel z udziałem przedstawicieli środowisk kresowych. Przewidziana jest także prezentacja Nowego Pisma Kresowego „RES CRESOVIANA”. Zostaną wręczone nagrody laureatom III Międzynarodowego Konkursu o Kresach Wschodnich. Kongresowi będzie towarzyszyła wystawa Janusza Trzebiatowskiego „Tryptyk Armenii”.
II Kongres Środowisk Kresowych – patronaty
Patronat Honorowy nad Kongresem i Konferencją sprawują: JE ks. prof. dr hab. kard. Marian Jaworski, emerytowany metropolita lwowski, JE ks. abp dr Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, JE bp Pacyfik Dydycz, biskup senior diecezji drohiczyńskiej, JE bp Marian Buczek, biskup senior charkowsko-zaporoski, Senator RP Mieczysław Golba, Europoseł PE Ryszard Czarnecki.
– Często spotykam się z pytaniem: dlaczego Kresy? Czym są te Kresy? – opowiada prof. Kulczycki. – Niemal wszystko, co najbardziej kojarzy się z polskością, co najbardziej dla niej charakterystyczne i znamienne – pochodzi z Kresów. To tam ukształtował się polski strój narodowy. Jego wyróżniające się na tle Europy składniki – żupan i kontusz z szerokim pasem – powstały na Kresach, przy czym czynnikami inspirującymi były między innymi wpływy ormiańskie i tureckie. Polską narodową bronią stała się szabla, gdyż w przeciwieństwie do lżejszego oręża, powszechnego na Zachodzie, nasz musiał być dostosowany do ciężkiej broni wschodnich przeciwników. Tam też ukształtowały się kanony polskiej szermierki – także bardzo od zachodniej odmiennej.
Niektórzy znawcy utrzymują, że jeśli jakiś europejski szermierz miałby szanse w starciu z japońskim samurajem – to mógłby to być wyłącznie polski szermierz, posługujący się polską szablą, wykutą z damasceńskiej stali. Przez wieki polski charakter narodowy można by zawrzeć w takiej definicji, że Polak to ktoś żyjący w bliskości natury, spokojny, pogodny i gościnny, nie sięgający po cudze, lecz w obronie swojego gotów do czynów na wskroś bohaterskich. Waleczność nie była banałem. Stąd polska nazwa drogi: gościniec, czyli coś, dzięki czemu trafiają do nas goście. Wielka polska literatura – wszyscy czołowi polscy romantycy, narodowa epopeja „Pan Tadeusz”, Orzeszkowa, Konopnicka, „Trylogia” Sienkiewicza – to ludzie i dzieła narodzone i zanurzone w Kresach. Podobnie jak wielka część polskiego malarstwa, jak pochodzący z dalekich Kresów twórca polskiej opery narodowej Stanisław Moniuszko, zdecydowana większość wielkich polskich wodzów wojskowych i bohaterów.
Sponsorzy
Kongres może się odbyć dzięki wsparciu sponsorów i darczyńców.
– Pragnę w tym miejscu podziękować PKN Orlen, który sprawuje rolę sponsora strategicznego Kongresu i Konferencji – wylicza prof. Kulczycki. – Dziękuję również Fundacji PZU, Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, Grupie Azoty Puławy, PGE Obrót S.A., Firmie Krautex i wielu innym podmiotom wspierającym Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego.
Bardzo ważnym elementem w organizacji Kongresu i Konferencji jest jego nagłośnienie. – Cieszemy się, że patronat medialny nad Kongresem i Konferencją sprawują: TK „Niedziela”, Portal Kresy.pl, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Lublin, Tygodnik „Do Rzeczy”, Prawicowy Portal Informacyjny Magna Polonia, Gazeta Parlamentarna, Polityka Polska, wMeritum.pl, media narodowe, w Realu24. Wierzę bardzo, że dzięki mediom tematy poruszane na obradach zostaną nagłośnione – dodaje Koordynator Komitetu Organizacyjnego II Kongresu Środowisk Kresowych.
– Wszystkich zainteresowanych udziałem w II Kongresie Środowisk Kresowych Rzeczypospolitej Polskiej i Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Gród, co SEMPER był FIDELIS…Lwów w życiu II Rzeczypospolitej Polskiej (1918-1939). 100-lecie połączenia Lwowa z Polską Odrodzoną” serdecznie zapraszamy na obrady. Wstęp jest wolny. Sala obrad Lubelskiego Towarzystwa Naukowego może pomieścić nawet 180 osób. Dla wszystkich będzie miejsce – apeluje prof. Kulczycki z zaproszeniem na Kongres. – Zapraszam także Państwa do wsparcia II Kongresu Środowisk Kresowych Rzeczypospolitej Polskiej. Dziękuję Czytelnikom „Gazety Parlamentarnej” za każdy datek przekazany na rzecz Stowarzyszenia „Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego” w Lublinie, głównego organizatora II Kongresu Środowisk Kresowych.
Kontakt do prof. Kulczyckiego: e-mail: akulczycki.instytutsocjologii@gmail.com; adamkulczycki@orange.fr; tel. kom. 00-48-576-160-346; we Francji: 06-18-26-78-33 lub 00-33-07-63-32-49-26
Wpłaty na rzecz wsparcia Kongresu można zrealizować na poniższe konto: Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku/Oddział w Lublinie nr konta: 57 8642 0015 2027 5100 5434 0001.
Portal wMeritum.pl objął wydarzenie patronatem medialnym