Dnia 3 października na warszawskiej Woli miała miejsce uroczystość odsłonięcia pierwszego w stolicy pomnika Danuty Siedzikównej „Inki”. Ceremonia ta, ze względu na obecność wielu ważnych osobistości ze świata polityki, kościoła, kultury i nauki, miała wyjątkowo uroczystą oprawę.
Uroczystości będące połączeniem wielu imprez plenerowych, w tym koncertów, naukowych prelekcji oraz atrakcji dla najmłodszych, potrwają przez cały weekend. Główna część obchodów rozpoczęła się w sobotę o godzinie dziesiątej Mszą Świętą w intencji pamięci Żołnierzy Wyklętych w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Zaraz po zakończeniu nabożeństwa, nastąpiło podniosłe odsłonięcie popiersia Danuty Siedzikównej ps. „Inki” – niespełna 18-letniej sanitariuszki V Brygady Wileńskiej AK, która w sposób bestialski i bez prawa do skutecznej obrony, została zamordowana przez funkcjonariuszy komunistycznego urzędu bezpieczeństwa. Pomnik został zlokalizowany przed głównym wejściem do katolickiego Zespołu Edukacyjnego im. ks. Piotra Skargi, został ufundowany z darów przekazanych przez rodziny uczniów.
Podczas wydarzenia można było spotkać zarówno rodziny z małymi dziećmi, grupy harcerskie, osoby starsze, jak i przedstawicieli wielu organizacji młodzieżowych o profilu patriotyczno – narodowym. Największe poruszenie wśród zgromadzonych wywołała obecność kombatantów i byłych członków zbrojnych grup AK, którzy w tamtych czasach mimo formalnego rozkazu ujawnienia się, nie złożyli broni i dalej prowadzili walkę z sowieckim okupantem. Po zakończeniu oficjalnej części obchodów, przed popiersiem „Inki” na terenie parafii i centrum edukacyjnego rozpoczęły się koncerty, gry i zabawy dla najmłodszych oraz dyskusje historyczne na świeżym powietrzu w przykościelnym parku.
Czytaj także: Powstańcy na profilowe!
fot. Jarosław Szeler – wMeritum.pl
[mom_video type=”youtube” id=”1bridFy9_nU”]
*