Rada Instytutu Pamięci Narodowej wystosowało oświadczenie w sprawie zmiany ustawy o IPN autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Wyraża w nim obawę, że nowelizacja ustawy ograniczy niezależność instytucji.
Rada ocenia, że przedstawiony projekt nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, zakładający m.in. zmianę sposobu wyłaniania jego władz, w istotny sposób ogranicza niezależność tej instytucji
– czytamy na stronie IPN. Za szczególnie niebezpieczne Rada uważa likwidację publicznego konkursu na stanowisko Prezesa IPN oraz pozbawienie środowiska akademickiego i prawniczego wpływu na skład Kolegium IPN.
Czytaj także: Ustawa 2.0: Co czeka studentów? Przedstawiamy najważniejsze zmiany
Kolejne zastrzeżenia Rady dotyczą m.in. włączenie w struktury IPN Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Wątpliwości budzi propozycja włączenia w struktury IPN Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W istotny sposób zmieni to cele, dla których Instytut został powołany do życia, a także grozi – wskutek przyznania mu do realizacji kolejnych, bardzo istotnych zadań – stworzeniem niewydolnej struktury, dla której sprawa opieki nad cmentarzami i innymi miejscami pamięci nie będzie już zadaniem o priorytetowym znaczeniu, na jakie zasługuje
– pisze Rada IPN. Wątpliwości budzi w niej także wprowadzenie rewolucji bolszewickiej w Rosji jako cezury w działalności Instytutu.
W ustawie autorstwa PiS mowa jest o likwidacji zbioru zastrzeżonego w zbiorach IPN. Spotkało się to z pozytywnym przyjęciem wśród członków Rady.
Rada pozytywnie ocenia zawartą w projekcie propozycję likwidacji tzw. zbioru zastrzeżonego w archiwum IPN, uznając równocześnie, że wymaga ona dopracowania pod względem prawnym, a w szczególności ustalenia statusu dokumentów niejawnych w zbiorach IPN
– czytamy w oświadczeniu Rady. Ponadto stanowisko zawiera pewne zastrzeżenia dotyczące budżetu przewidzianego na działalność Instytutu, a także wymienia szereg problemów, jakie nie zostały rozwiązane od momentu powstania IPN. Należą do nich m.in. dopasowanie organizacji terytorialnej IPN do podziału administracyjnego czy też ustalenie statusu pracowników naukowych zatrudnionych w Instytucie.
Na koniec oświadczenia, Rada wyraziła nadzieję, że wymienione przez nią postulaty zostaną uwzględnione.
Rada wyraża nadzieję, że w toku prac legislacyjnych sprawy te zostaną pozytywnie rozwiązane przez parlament, a dotychczasowa autonomia władz IPN nie zostanie ograniczona
– czytamy na stronie IPN. Stanowisko Rady Instytutu Pamięci Narodowej zostało przyjęte siedmioma głosami członków, przy jednym głosie sprzeciwu.
Czytaj także: Opozycja szykuje odpowiedź na „marsz miliona” PiS? „Może to powstrzyma Kaczyńskiego”