Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu zapowiedziała, że śledztwo – zawieszone w 1975 r. – dotyczące niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbruck zostanie wznowione.
Materiały, które posiada Instytut Pamięci Narodowej już są analizowane przez prokuratora ze szczecińskiego oddziału IPN. Formalna decyzja o podjęciu śledztwa zapadnie najprawdopodobniej na początku 2017 r.
– Mamy po Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce, która śledztwo zawiesiła, bardzo obszerny materiał, m.in. zeznania ponad 500 byłych więźniarek niemieckiego obozu. Jednak analiza dokumentów wymaga wiele pracy, bo nie zostały nawet wyodrębnione tzw. akta podręczne czy sam materiał procesowy. To kartony z dokumentami, które trzeba najpierw dokładnie przeczytać i uporządkować – powiedział prokurator Andrzej Pozorski, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Czytaj także: \"Pamiętaj, abyś nie prosiła ich o łaskę!\" - generał August Emil Fieldorf \"Nil\
Ponad 24 proc. (czyli prawie 40 tys.) więźniarek w Ravensbruck było Polkami. Poddawano je eksperymentom pseudomedycznych i torturom. System obozów wokół Ravensbruck zniewolił również ok. 20 tys. mężczyzn i 1 tys. dziewcząt. Tylko 8 tys. polskich więźniarek przeżyło obóz. Wiele z uwięzionych kobiet było działaczkami polskie podziemia niepodległościowego.
Część strażniczek i lekarzy z obozu w Ravensbruck stanęło przed Trybunałem Norymberskim. Otrzymywali kary śmierci lub długoletniego więzienia. Zdarzało się jednak, że opuszczali więzienia przed odbyciem całej kary, a lekarze, którzy eksperymentowali na ludziach uzyskiwali w latach 50. zgody od władz niemieckich na wykonywanie zawodu.
W 1959 r. powstało Muzeum – Miejsce Pamięci Ravensbruck. W związku z 50. rocznicą wyzwolenia obozu w 1995 r. polskie więźniarki starały się o umieszczenia tablicy pamiątkowej dotyczącej tego co je spotkało w czasie II wojny światowej. Niemieckie władze placówki odmówiły, lecz rok później tablica została umieszczona.
Czytaj także: Prawie cały zbiór zastrzeżony IPN będzie odtajniony