„Wspólna deklaracja Izraela i rządu polskiego jest hańbą, przywracaniem kłamstw i szkodzi pamięci o Holokauście” – uważa minister edukacji Izreala Naftali Bennett. Polityk zaprotestował przeciwko porozumieniu w obecnym kształcie i zwrócił się z prośbą do rządu.
Izraelski minister edukacji ostro zareagował na informacje o wspólnej deklaracji Warszawy i Tel Awiwu. Naftali Bennett zaapelował do szefa rządu, aby wycofał się z dokumentu.
„Wspólna deklaracja Izraela i rządu polskiego jest hańbą, przywracaniem kłamstw i szkodzi pamięci o Holokauście. Jako minister edukacji odrzucam ją całkowicie” – podkreślił polityk. „Żądam, by władze dokonały w niej natychmiastowych zmian lub odwołały deklarację w trybie natychmiastowym” – dodał.
ההצהרה המשותפת של ישראל עם ממשלת פולין היא חרפה רוויית שקרים ופוגעת בזכר נספי השואה.
Czytaj także: Premier Mateusz Morawiecki podpisał wspólną deklarację rządów polskiego i izraelskiego
כשר החינוך, האמון על הנחלת מורשת השואה, אני דוחה אותה לחלוטין – היא נטולת תוקף עובדתי והיסטורי ולא תילמד במערכת החינוך.
אני דורש מראש הממשלה לבטל את ההצהרה או להביאה לאישור הממשלה.
— Naftali Bennett בנט (@naftalibennett) 5 lipca 2018
Bennett podkreśla, że wzmianka o pomocy Żydom ze strony rządu i społeczeństwa polskiego w czasie II wojny światowej jest nieprawdziwa. „Zapis ten nie jest zgodny z rzeczywistością. Polskie działania były nieliczne i nie miały charakteru centralnego” – dodał. Zdaniem polityka, Polacy znacznie częściej zdradzali żydowskich sąsiadów, niż im pomagali…
Wspólna deklaracja polsko – izraelska
Po zmianie ustawy o IPN władze obu krajów zdecydowały się na wspólną deklarację. W środę został podpisany wspólny, sześciopunktowy dokument. W Warszawie – przez premiera Mateusza Morawieckiego, a w Tel Awiwie – przez premiera Benjamina Netanjahu.
W deklaracji znajduje się m.in. potępienie przypisywania Polsce lub całemu narodowi polskiemu win za zbrodnie nazistowskie. Oba kraje zgodziły się, że określenie „polskie obozy zagłady” pomniejsza odpowiedzialność Niemców. Potępiono także antysemityzm i zobowiązano się do walki z jego przejawami.
Wspólną deklarację Premierów @MorawieckiM i @netanyahu opublikowały dzisiaj izraelskie dzienniki Yedioth Ahronoth, Haaretz oraz The Jerusalem Post. Fantastyczna inicjatywa Fundacji PKO BP. #UnitedAgainstDefamation @UADefamation pic.twitter.com/iSmAfDMgfH
— Andrzej Pawluszek (@apawluszek) 5 lipca 2018