Serwis biztok.pl cytuje izraelskiego politologa Daniela Schatza, który na łamach dziennika „The Jerusalem Post” wzywa Polaków do zwrotu 170 tys. nieruchomości, odebranych Żydom podczas II wojny światowej oraz w trakcie rządów komunistycznej władzy.
Schatz, w swoim artykule pisze, że na dzień dzisiejszy w Polsce znajduje się 170 tys. nieruchomości o wartości „miliardów dolarów”.
Najwyższy czas, by Polska zmierzyła się ze swoją przeszłością.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
– napisał politolog.
Daniel Schatz w tekście powołuje się również na Europejską Konwencję Praw Człowieka z 1953 roku, a także Deklarację z Terezina, która zawiera wszelkie wytyczne i zalecenia regulujące sposób zwrotu majątków zagrabionych Żydom podczas Holocaustu, a znajdujących się na terenie Polski. Politolog podkreśla, że nasz kraj jest jednym z niewielu państw, które nie przyjęły norm prawa międzynarodowego w kwestii zwrotu mienia i wzywa Polaków do zmiany swojego podejścia do przepisów.
Zwrot mienia żydowskiego zlokalizowanego w Polsce, a wcześniej odebranego Żydom przez Niemców i komunistów, to kwestia, która coraz częściej gości na łamach naszych mediów. Pierwsze wzmianki na ten temat pojawiły się w 2008 roku, kiedy to Donald Tusk, podczas spotkania z przedstawicielami żydowskich organizacji w Nowym Jorku, złożył obietnice zwrotu majątków należących do Izraelitów. Ówczesny premier naszego kraju podkreślił, że Polska jest w stanie wywiązać się z tego zobowiązania, aczkolwiek jedynie na poziomie finansowym, który będzie dla niej do udźwignięcia.
Serwis biztok.pl przypomina, że do dnia dzisiejszego kwestia zwrotu mienia żydowskiego nie została w żaden sposób uregulowana. W połowie stycznia, w tygodniu „W Sieci” pojawił się artykuł sugerujący, że Donald Tusk oraz Bronisław Komorowski chcieli sprywatyzować Polskie Lasy Państwowe (pisaliśmy o tym TUTAJ), a uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczyć na wypłatę odszkodowań osobom pochodzenia żydowskiego. Cała sprawa, kolokwialnie mówiąc, „rozeszła się po kościach” i na dzień dzisiejszy nie należy spodziewać się istotnych zwrotów akcji w tej kwestii.
źródło: „The Jerusalem Post”,biztok.pl, wsensie.pl
Fot.freeimages.com