Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii zaprezentowała rządowi raport dotyczący zakazu handlu w niedzielę. Minister twierdzi, że kilka branż zyskało na wprowadzeniu tych regulacji.
Rada Ministrów wysłuchała we wtorek raportu „Ocena wpływu ograniczenia handlu w niedziele”. Rząd zobowiązał ponadto minister Jadwigę Emilewicz do opracowania skróconej informacji na temat raportu oraz jej opublikowania. Minister podkreśliła, że raport ma zdecydowanie inną wymowę, niż te prezentowane w ciągu ostatnich miesięcy. „Przypomnijmy – raporty, które powstawały na zlecenie interesariuszy zmiany obecnej ustawy” – mówiła we wtorek Jadwiga Emilewicz.
Minister wyjaśniła dziennikarzom, że resort „poszedł z pytaniami nieco głębiej”.
Czytaj także: Prawie 60% przedsiębiorców przeciwnych zakazowi handlu w niedziele
„Sprawdziliśmy, co Polacy robią w czasie „zyskanego dnia wolnego”. Sprawdzaliśmy, jak ten zakaz oceniają pracownicy handlu. To są szersze wyniki, opieraliśmy się na badaniach szeroko dostępnych, także robionych przez różne centra analityczne” – wskazała.
Jadwiga Emilewicz: Polacy korzystają z turystyki
Szefowa MPiT powiedziała, że z tych badań wynika, że zmieniły się nasze zachowania, w sposób „społecznie atrakcyjny, społecznie ciekawy, budujący kapitał społeczny”.
Polacy nie siedzą w domu w niedziele niehandlowe. Polacy korzystają w większym stopniu, będę o tym dzisiaj mówić i wskazywać, też z turystyki. A zatem mamy kilka innych branż, które na zamknięciu niedzielnym sklepów (…) zdecydowanie zyskały – podkreśliła Emilewicz.
Prawie 60% przedsiębiorców przeciwnych zakazowi handlu w niedziele
Co piąty badany z sektora MSP popiera wprowadzenie całkowitego zakazu, tyle samo za najwłaściwsze uznaje wprowadzenie gwarancji dwóch wolnych niedziel dla każdego pracownika. Prawie 40% opowiada się za brakiem jakichkolwiek ograniczeń. Najmocniej za brakiem restrykcji opowiadają się mikroprzedsiębiorcy – taką opcję wybrało 43% respondentów z tej grupy.
Symptomatyczne jest, że mikroprzedsiębiorcy stanowią również tę grupę, która najgorzej ocenia efekty wprowadzonych regulacji ograniczających handel w niedziele. Tylko 38% z nich uważa, że sektor handlu na ograniczeniach nie ucierpiał. A dokładnie 40% twierdzi, że przepisy nie osiągnęły żadnego pozytywnego skutku, czyli że uderzyły w branżę, a pracownicy nie zostali odciążeni.
Interesujące są wyniki w zakresie oceny wpływu ograniczeń na sytuację małych sklepów. Zdaniem ponad 60% respondentów, ograniczenie negatywnie wpływa na najmniejsze podmioty. Co ciekawe, największy odsetek ankietowanych wskazujących na pogorszenie sytuacji małych sklepów występuje wśród przedsiębiorców z sektora handlowego (64% wobec 61% badanych z sektora usług i 56% z sektora produkcji).
Badanie przeprowadzono metodą CAWI (Computer Assisted Web Interviews) – ankiety na panelu internetowym online. Do badania zaproszono przedstawicieli sektora MŚP. Łączna wielkość próby to N = 733 respondentów. Badanie zrealizowano w styczniu 2019. Struktura próby w badaniu jest reprezentatywna dla przedsiębiorstw w Polsce ze względu na wielkość firmy (mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa).
Źródło: biznes.radiozet.pl