Polacy coraz gorzej oceniają działalność jaką prowadzi Kościół katolicki w Polsce – wynika z sondażu CBOS. Sondażownia wskazuje na głęboki kryzys wywołany między innymi premierą filmu „Tylko nie mów nikomu”, ponieważ tak negatywnych opinii nie było od 1995 roku.
„Proszę Pana(ią) o ocenę działalności różnych instytucji i organizacji. Jak by Pan(i) ocenił(a) działalność Kościoła rzymskokatolickiego?” – na takie pytanie odpowiadali ankietowani w najnowszym sondażu CBOS. Wyniki wskazują na to, że Kościół w naszym kraju przechodzi obecnie poważny kryzys.
Aż 40 procent badanych z dezaprobatą odnosi się do działań prowadzonych przez Kościół katolicki. To wciąż mniej niż 48 procent ankietowanych oceniających te działania pozytywnie, jednak wyraźnie widać, że pozytywnie działalność Kościoła ocenia mniej niż połowa badanych. W stosunku do badania z marca ilość pozytywnych opinii spadła o 9 punktów procentowych a negatywnych opinii wzrosła o 8 punktów procentowych.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
CBOS wskazuje, że to najgorsze opinie, jakie Kościół katolicki zebrał od 1995 roku. „W ciągu ostatnich dwóch miesięcy opinie o działalności Kościoła rzymskokatolickiego wyraźnie się pogorszyły i są najsłabsze od 1995 roku”.
Kościół osłabiony przez film Sekielskich?
Sondaż wskazuje na głęboki kryzys, jaki obecnie przeżywa Kościół katolicki. CBOS wskazuje, że jedną z przyczyn ostatnich spadków była premiera filmu „Tylko nie mów nikomu” o pedofilii w Kościele. „Stało się to prawdopodobnie za sprawą opublikowanego w pierwszej połowie maja filmu dokumentalnego Tomasza i Marka Sekielskich poruszającego problem pedofilii wśród księży” – czytamy.
Co ciekawe, Kościół negatywnie oceniają najczęściej osoby młode, wykształcone i uzyskujące najwyższe dochody. „Negatywne oceny działalności Kościoła rzymskokatolickiego wyraźnie przeważają nad pozytywnymi wśród badanych nieuczestniczących w praktykach religijnych lub robiących to sporadycznie, deklarujących lewicowe lub centrowe poglądy polityczne, najlepiej wykształconych, uzyskujących najwyższe dochody per capita, mających od 25 do 34 lat oraz mieszkańców średnich i największych miast” – informuje CBOS.
Czytaj także: Oblał kwasem kobietę w Gdańsku! Napastnik na wolności
Źr.: Radio Zet