Gietrzwałd to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Jest znane przede wszystkim z objawień, do których doszło w 1877 roku. Są to jedyne zatwierdzone przez Kościół objawienia w naszym kraju. 51 lat temu prymas Stefan Wyszyński dokonał koronacji znajdującego się w Gietrzwałdzie obrazu Matki Bożej.
Obraz w Gietrzwałdzie
Historia kościoła w Gietrzwałdzie jest długa. W 1500 roku konsekrowany został pierwszy kościół, o którym przetrwały informacje, ale wiadomo, że inna świątynia istniała tam już wcześniej. Trudno jednak określić konkretną datę powstania miejsca kultu na tym obszarze.
Od co najmniej 1505 roku w ołtarzu głównym kościoła znajduje się obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Maryja trzyma na nim Dzieciątko Jezus, okryta jest ciemnoniebieskim płaszczem, a jej syn ma na sobie czerwoną sukienkę i prawą ręką wykonuje znak błogosławieństwa.
Objawienia
Do połowy XIX wieku kult obrazu w Gietrzwałdzie miał charakter lokalny. Wszystko zmieniły objawienia, do których doszło od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Wówczas na przykościelnym klonie Maryja ukazała się najpierw trzynastoletniej Justynie Szafryńskiej, następnie rok młodszej Barbarze Samulowskiej.
Barbara opisała wizję następująco: „Matka Boska siedziała na tronie wśród aniołów z Jezusem na kolanach”. Dziewczynki miały rozmawiać z Matką Bożą, która poleciła, by odmawiały codziennie różaniec.
Objawienia mają również związek z historią Polski w tamtym okresie, a dokładniej z prześladowaniami ze strony rosyjskiego i pruskiego zaborcy. Maryja zapowiedziała zakończenie prześladowań Kościoła i zwiększenie ilości kapłanów. Doprowadziło to do zwiększenia ruchu maryjnego nie tylko w okolicach, ale również w całej Polsce. Kult Matki Bożej Gietrzwałdzkiej stał się ogólnonarodowy, do Gietrzwałdu zaczęli przybywać pielgrzymi ze wszystkich zaborów.
Jedyne uznane przez Kościół objawienia w Polsce
Podczas ostatniego z objawień Matka Boża miała pobłogosławić znajdujące się w pobliżu źródło, które do dziś uznawane jest za cudowne. W miejscu objawień stoi natomiast kaplica. Nie zachował się klon, w którym miała ukazać się Maryja, a jedynie jego niewielki kawałek.
Objawienia w Gietrzwałdzie to jedyne uznane przez Kościół objawienia w naszym kraju. Oficjalnie zostały one zatwierdzone w 1977 roku, w ich setną rocznicę.
Wraz z objawieniami wzrósł kult obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, który znajduje się w tamtejszej bazylice. 10 września 1967 roku na dziewięćdziesięciolecie objawień, prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński dokonał koronacji obrazu. Wcześniej zgodę na to wydarzenie wydał papież Paweł VI. W uroczystości koronacji wziął udział metropolita krakowski Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II.