Zaskakujący ruch Jarosława Kaczyńskiego. Prezes Prawa i Sprawiedliwości ogłosił na konferencji prasowej specjalną, ponadpartyjną deklarację ws. wprowadzenia w Polsce euro. Kaczyński oczekuje, że podpiszą ją dwie najważniejsze formacje polityczne w kraju: Kukiz’15 i Koalicja Europejska.
Wprowadzenie w Polsce waluty euro, to temat, który pojawił się na ostatniej konwencji PiS. Jarosław Kaczyński podjął go po raz kolejny na środowej konferencji prasowej. Zaprezentował specjalny dokument w tej sprawie.
„Wysłałem przed chwilą do przywódców najważniejszych formacji parlamentarnych, tzn. do przywódcy Koalicji Europejskiej pana Schetyny i do pana Kukiza projekt deklaracji, którą sam już podpisałem” – ogłosił prezes PiS.
Czytaj także: Kaczyński chce ponadpartyjnej deklaracji ws. euro. Konfederacja ma inną propozycję [WIDEO]
Kaczyński wyjaśnił, że deklaracja ma ponadpartyjny charakter i odnosi się do interesów Polski. „Chodzi o to, żeby wszystkie te formacje, oczywiście łącznie z naszą, zagwarantowały, że w Polsce nie będzie wprowadzone euro zanim Polska nie osiągnie poziomu gospodarczego państw, które leżą na zachód od naszych granic. Tutaj punktem odniesienia są przede wszystkim Niemcy” – podkreślił prezes PiS.
W ocenie Kaczyńskiego, deklaracja oceni dojrzałość polskiej klasy politycznej. A konkretniej gotowość do ponadpartyjnych porozumień, dotyczących interesu kraju. „Ten interes jest tutaj całkowicie spójny z tego względu, że złotówka chroni nas przed wstrząsami, zapewnia szybszy rozwój. Sfera euro to dzisiaj sfera stagnacji i jednocześnie chroni osiągnięty już poziom stopy życiowej i umożliwia podwyższanie tej stopy zarówno poprzez rozwój gospodarczy, jak i właściwą politykę państwa” – tłumaczył prezes PiS.
Co znajduje się w deklaracji?
Prezes PiS poinformował, że dokument wysłano do Kukiz’15 i Koalicji Europejskiej. Tekst porozumienia opublikowano w mediach społecznościowych, jego pełny tytuł to: „Deklaracja zabezpieczenia interesów finansowych państwa polskiego i jego obywateli„.
Autorzy pisma przypominają, że w ciągu ostatnich 30 lat zmniejszają się różnice gospodarcze pomiędzy Europą Zachodnią a Polską. W tym kontekście podkreślono, że należy podtrzymywać ten proces i przyjąć wspólną walutę w momencie, kiedy Polska osiągnie poziom bogatych państw UE.
„Ponad politycznymi podziałami, deklarujemy, że wspólna europejska waluta może być w naszym kraju wprowadzona dopiero wówczas, gdy Polska gospodarczo będzie na poziomie największych krajów UE, a Polacy osiągną europejski poziom życia, którego głównym wyznacznikiem będzie wysokość płac Polaków, porównywalna z zarobkami w najbardziej rozwiniętych krajach Unii Europejskiej” – czytamy w deklaracji.
Źródło: Facebook/ Prawo i Sprawiedliwość, Twitter