To największa inwestycja przemysłowa w naszym kraju po 1989 roku. Pod Elektrownię Opole, która pochłonąć ma 11,6 mld złotych, właśnie wbudowano kamień węgielny.
W uroczystości inaugurującej budowę dwóch bloków energetycznych o łącznej mocy 1800 MW wzięła udział m.in. premier Ewa Kopacz. Zwróciła uwagę na skalę rozpoczynającej się inwestycji.
Elektrownia w Opolu jest największą inwestycją infrastrukturalną w Europie, a także największą w naszej historii. Zatrudnienie znajdzie tutaj około 4000 osób – podkreślała szefowa rządu.
Czytaj także: Polityka przemysłowa i energetyczna. Polskie postulaty narodowe
Kopacz dodała także, iż inwestycja tworzy perspektywę pracy i zysku również dla ok. 350 polskich dostawców. Nowe bloki energetyczne mają być oparte o węgiel, ale jednocześnie przyjazne dla środowiska.
Obiecałam sukces na szczycie klimatycznym i słowa dotrzymałam. Inwestycja w Opolu jest kolejnym krokiem do unowocześniania polskiej energetyki – powiedziała Ewa Kopacz.
Premier dodała także, iż również kolejne inwestycje, nie tylko związane z energetyką, będą musiały spełniać kryterium zastosowania najnowszych technologii, nawet jeśli miałoby to oznaczać wzrost kosztów.
Czytaj także: Spadną ceny prądu?
Powstanie nowych bloków jest sprawą bardzo istotną dla przyszłości Polskiej Grupy Energetycznej. Fakt ten podkreślał w swojej wypowiedzi Marek Woszczyk, prezes PGE.
Inwestycja w Opolu jest zaplanowana na 40-letni okres funkcjonowania. Jednocześnie jej nowoczesność zapewnia nam darmowe certyfikaty do 2020 r., ale także na kolejne lata, nawet na 10 najbliższych lat – stwierdził Woszczyk.
Dwa budowane bloki, z których każdy dysponować będzie mocą 900 MW, opalane będą węglem kamiennym sprowadzanym z Górnego Śląska. Przewidywane roczne zużycie wynosi 4 miliony ton węgla. Przedstawiciele PGE zwracają uwagę na fakt, iż obecność najnowszych technologii w nowej inwestycji umożliwi uzyskanie o 25 procent wyższej sprawności w produkcji energii niż ma to miejsce w przypadku technologii stosowanych obecnie w polskiej energetyce.
Jak poinformowała w swoim komunikacie Polska Grupa Energetyczna start pierwszego bloku planowany jest na lipiec 2018 roku, natomiast drugiego – pół roku później. Oba bloki produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie, co pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad czterech milionów gospodarstw domowych.
Źródło: Forsal.pl
Fot: Commons Wikimedia