O nietypowej sytuacji informuje portal interia.pl. Mariola Paśnik, kandydatka PiS na burmistrza Działoszyna (woj. łódzkie), jako jedyna ubiegała się o fotel burmistrza miasta. Nie pomogło jej to jednak odnieść sukcesu w wyborach. Przeciwko jej kandydaturze zagłosowało aż 70 proc. mieszkańców.
O fotel burmistrza Działoszyna ubiegała się kandydatka PiS Mariola Paśnik. W wyborach kandydował jeszcze dotychczasowy burmistrz Rafał Drab. PKW na kilka godzin przed rozpoczęciem głosowania skreśliła jednak jego nazwisko z listy, gdyż miał on skłamać na temat przynależności partyjnej.
Na kartach do głosowania pojawiło się jedynie nazwisko Marioli Paśnik i dwie możliwości – „tak” (za jej kandydaturą) i „nie” (przeciw jej kandydaturze).
Czytaj także: W tej gminie nie będzie wyborów na radnych. To jedyny taki przypadek w Polsce
Po przeliczeniu wyników z siedmiu na osiem komisji wyborczych wynika, że 70 proc. mieszkańców nie chce jej na stanowisku burmistrza Działoszyna. Co w takiej sytuacji? Burmistrza wybierze więc rada miasta.
W tej gminie nie było wyborów na radnych
Inna nietypowa sytuacja miała miejsce w gminie Tarnawatka w powiecie tomaszowskim. Wybory na radnych nie odbyły się, ponieważ do wszystkich 15 okręgów wyborczych zgłoszono… tylko po jednym kandydacie.
W związku z tą niecodzienną sytuacją wyznaczono nawet dodatkowy termin zgłaszania kandydatów, jednak nic to nie zmieniło. Żaden z komitetów wyborczych nie skorzystał z przysługującego mu uprawnienia i nie zgłosił kolejnych kandydatów na radnych.
W wyniku zaistniałej sytuacji komisja wyborcza podjęła uchwałę, że wybory do Rady Gminy Tarnawatka nie będą przeprowadzone, a za wybranych na radnych uznała zgłoszone osoby.
– „Taka sytuacja zdarza się w naszej gminie po raz pierwszy, a w obecnych wyborach najprawdopodobniej jedyny w całej Polsce” – komentuje Marian Szałapski, sekretarz Urzędu Gminy w Tarnawatce.
Wybory samorządowe 2018
Wybory samorządowe 2018 zostały zarządzone 13 sierpnia 2018 roku. I tura odbyła się 21 października, natomiast II tura wyborów na włodarzy, odbędzie się dwa tygodnie później – 4 listopada. W wyborach wybierani są wójtowie gmin, burmistrzowie, prezydenci miast oraz radni dzielnicowi, gminni (w tym miejscy), powiatowi i wojewódzcy.
Wybory samorządowe 2018 odbyły się po znaczącej nowelizacji prawa wyborczego. Została ona wprowadzona ustawą z 11 stycznia 2018 o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych.