Komisja Europejska zajmie się reformą systemu emerytalnego w Polsce. Do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej przysłano pismo w tej sprawie. Zdaniem unijnych specjalistów należy przyjrzeć się czy różny wiek emerytalny nie jest przejawem dyskryminacji. Na zarzuty postanowiła odpowiedzieć premier Beata Szydło.
W Polsce wiek emerytalny zostanie obniżony do stanu sprzed reformy przeprowadzonej przez rząd Donalda Tuska w 2012 roku. Kobiety przejdą na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat. Właśnie ta różnica jest dla Komisji Europejskiej podejrzana…
Jakiś czas temu media obiegła informacja o odpowiedzi KE na pytanie Solidarności. Związkowcy napisali list w którym zapytali organ UE czy rzeczywiście podważa wprowadzenie w Polsce zróżnicowanego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn.
Czytaj także: Komisja Europejska krytykuje reformę w Polsce. Sprawdziliśmy jak wygląda wiek emerytalny w innych krajach...
„Teraz wiek emerytalny jest taki sam, 67 lat, a wprowadzany jest różny wiek emerytalny, zależny od płci. To, naszym zdaniem, narusza art. 157 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz Dyrektywę 2006/54 w sprawie równości płci w zatrudnieniu” – powiedział wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans na konferencji prasowej.
Dzisiaj o kolejnych krokach w tej sprawie poinformowała agencja Reutera. Według dziennikarzy Komisja Europejska wysłała specjalne pismo do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej.
Pismo podpisały Vera Jurova (komisarz ds. sprawiedliwości, spraw konsumenckich i równości płci) i Marianne Thyssen (komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników). W piśmie zaznaczono, że przywrócenie nierówności w zakresie wieku emerytalnego może zostać odebrane jako uderzenie „w kluczowy filar” Unii Europejskiej.
„Komisja Europejska ma obawy co do zmian w polskim prawie dotyczącym systemu emerytalnego, który może być niezgodny z przepisami Unii Europejskiej” – napisano w piśmie.
Choć oficjalna odpowiedź Polski jest dopiero przygotowywana, to na temat sprawy wypowiedział się już rzecznik rządu Rafał Bochenek: „Krytyka decyzji o obniżeniu powszechnego wieku emerytalnego Polaków w kontekście dyskusji o praworządności budzi zdumienie” – powiadomił. Do sprawy odniosła się również szefowa rządu Beata Szydło.
„Wg KE powrót do poprzedniego wieku emerytalnego w PL to dyskryminacja. Szkoda, że KE nie stosuje równej miary wobec wszystkich państw UE” – napisała premier.
Wg KE powrót do poprzedniego wieku emerytalnego w PL to dyskryminacja. Szkoda, że KE nie stosuje równej miary wobec wszystkich państw UE
— Beata Szydło (@BeataSzydlo) August 8, 2017