Portal 300polityka.pl przytoczył wypowiedź marszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która podczas konferencji prasowej przed parlamentem zasugerowała, że niższa izba jest w stanie odrzucić weto Andrzeja Dudy, który zdecydował, że nie podpisze ustawy o uzgodnieniu płci.
Jeżeli prezydent dostarczy do nas dokumenty w odpowiednim czasie – bo posiedzenie Sejmu mamy w czwartek i piątek – to jesteśmy w stanie to veto rozpatrzyć, ale to zależy od prezydenta, w jakim czasie ten dokument do nas trafi.
– powiedziała.
Czytaj także: Nowacka o wecie Dudy: Pokazał, że prezydentem wszystkich Polaków jednak nie jest
Pytana o to, czy jest możliwość, aby Sejm odrzucił weto Andrzeja Dudy odpowiedziała:
Skoro udało nam się tę ustawę w dosyć spokojny sposób przyjąć, to jestem przekona, że także tutaj damy radę. Mimo takiej opinii, ta ustawa była spokojnie procedowana i większość klubów miała świadomość, że to potrzebna ustawa i rozwiązująca problemy wielu osób.
Pierwsze weto prezydenta
Informację o wecie Andrzeja Dudy, jako pierwszy, opublikował na Twitterze Cezary Gmyz.
NEWS: Pierwsze veto @AndrzejDuda Prezydent odmawia podpisania ustawy o uzgadnianiu płci. @DoRzeczy_pl za chwilę na antenie @RepublikaTV
— Cezary „Trotyl” Gmyz (@cezarygmyz) październik 2, 2015
Ustawa o uzgodnieniu płci została przegłosowana przez Sejm 23 lipca tego roku. Poparły ją Platforma Obywatelskiej oraz przedstawiciele lewicy, czyli SLD i Twojego Ruchu. Przeciwni byli posłowie PiS oraz Zjednoczonej Prawicy. Za przyjęciem projektu głosowało 252 posłów, przeciwko było 158 posłów, a 11 wstrzymało się od głosu. Projekt przygotowany został z inicjatywy Anny Grodzkiej. Prace nad jego treścią toczyły się od 2013 r.
Decyzja prezydenta wywołała oburzenie wśród środowisk lewicowych. Głos w tej sprawie zabrała m.in. Barbara Nowacka ze Zjednoczonej Lewicy (KLIK) oraz przedstawiciele Partii Zielonych (KLIK).
źródło: 300polityka.pl, wmeritum.pl, Twitter
Fot. Wikimedia/Platforma Obywatelska RP