Chociaż do astronomicznego lata zostało jeszcze kilka dni to wysokie temperatury już dają się we znaki niemal w całej Polsce. Nic więc dziwnego, że wiele osób zadaje sobie pytanie kiedy koniec upałów. Okazuje się, że już niedługo.
W ostatnich dniach na terenie całego kraju panują bardzo wysokie temperatury. Dziś najchłodniej było nad morzem, w Gdańsku temperatura oscylowała w okolicach 22 stopni Celsjusza. Jednak im dalej na południe i wschód, tym cieplej. W Rzeszowie i Przemyślu temperatury pokazują 32 kreski.
Przez centralną i wschodnią część kraju od wczorajszego wieczoru do dzisiejszego poranka przeszły gwałtowne burze z porywistym wiatrem i, miejscami, opadami gradu. Jeszcze dziś w nocy na południowo-wschodnim obszarze kraju prognozowane są niebezpieczne zjawiska atmosferyczne. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami z gradem dla województw podkarpackiego i lubelskiego oraz wschodniej części województwa mazowieckiego.
Bardzo gorąco będzie również w weekend. W sobotę niemal na terenie całego kraju przekroczą 30 stopni Celsjusza. We Wrocławiu i Opolu termometry pokażą nawet 34 kreski w cieniu. Podobnie będzie w niedzielę, szczególnie we wschodniej części kraju. Zatem kiedy koniec upałów? Okazuje się, że już niedługo.
Kiedy koniec upałów?
Kiedy koniec upałów? To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób. W sobotę na obszarze niemal całego kraju prognozowane są gwałtowne burze, które w niedzielę przyniosą ochłodzenie w zachodniej Polsce. W niedzielę znów można spodziewać się gwałtownych burz z gradem, jednak głównie w południowo-wschodniej części kraju.
Burze spowodują, że w przyszłym tygodniu upały powinny trochę odpuścić. W poniedziałek niemal w całym kraju powinno być znacznie przyjemniej. Termometry wskażą od 21 stopni w Gdańsku do 28 w Zielonej Górze.
Niższa temperatura powinna się utrzymać przez kilka dni, chociaż już w połowie przyszłego tygodnia w zachodniej części kraju znów można spodziewać się temperatur sięgających 30 stopni Celsjusza.
Czytaj także: W czerwcu najlepsze warunki do obserwacji Jowisza
Źr.: Pogodynka, IMGW, ventusky.com
Fot.: Pixabay/Artem_Apukhtin