Dekomunizacja przestrzeni publicznej staje się faktem. Uchwałą Rady Miasta Kielce z dnia 17 marca 2016 r. Zespołowi Szkół Ekonomicznych zostało odebrane imię Oskara Langego – członka KC PZPR i Rady Państwa PRL.
Od nowego roku szkolnego, czyli 1 września 2016 r., pełna nazwa szkoły brzmieć będzie „Zespół Szkół Ekonomicznych w Kielcach”, już bez patrona. Oskar Lange był socjalistą, cenionym na zachodzie ekonomistą, w czasie PRL wspinał się po szczeblach drabiny naukowej. Nie można odebrać mu osiągnięć w zakresie ekonometrii czy cybernetyki, lecz w polskiej historii przewija się o wiele więcej lepszych patronów i wzorów dla młodzieży niż budowniczy ludowego ustroju, do których niewątpliwie zaliczyć należy Langego. Najbardziej jednak cieszy fakt, że inicjatywa rezygnacji z imienia nie jest wynikiem gry politycznej, lecz została podjęta na wniosek Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego oraz Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Ekonomicznych.
Przypomnijmy, że to nie pierwsze takie zmiany w stolicy województwa świętokrzyskiego. W 2014 r., po wielu latach dyskusji, kieleckie IV LO przestało mieć imię Hanki Sawickiej, w 2015 r. przemianowano ulicę Armii Ludowej na ulicę Rotmistrza Witolda Pileckiego, a w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 3 i Technikum nr 3, wchodzącymi w skład Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego, patronuje Danuta Siedzikówna „Inka”.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Czytaj także: 18.03.2016, Kielce: Dzieci Żołnierzy Wyklętych [ZAPROSZENIE]