Reprezentacja Polski kobiet przygotowuje się do startu w prestiżowej Golden League. Do Francji biało-czerwone udadzą się już w środę popołudniu i zmierzą się kolejno z Norweżkami, gospodyniami imprezy oraz Dunkami. – Rywalki to absolutna światowa czołówka, nasza mobilizacja jest pełna – podkreśla Anna Wysokińska. Kim Rasmussen zdecydował się zabrać na turniej 18 zawodniczek.
Trudno nie zgodzić się ze słowami naszej bramkarki, w Dijon i Besancon Polkom przyjdzie zmierzyć się z drużynami, które regularnie zdobywają medale na największych imprezach.
Dość powiedzieć, że Norweżki to aktualne mistrzynie Europy oraz złote medalistki olimpijskie z Londynu. Ich medalowa kolekcja może wręcz przyprawić o zawrót głowy, na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat łatwiej policzyć wielkie turnieje na których Skandynawki nie stawały na podium niż te na których plasowały się na dalszych pozycjach.
Czytaj także: Kim Rasmussen powołał kadrę Polski na mecze eliminacyjne Mistrzostw Europy.
Złota era kobiecego handballu w Danii przypada z kolei na lata 1993 -2005. W ostatniej dekadzie Dunki nieco spuściły z tonu, co w ich przypadku oznacza, że najczęściej klasyfikowane były na miejscach 4-8. Jedyny medal zdobyły w roku 2013, pokonując Polki w meczu o brąz MŚ w Serbii. Podczas zeszłorocznego czempionatu Starego Kontynentu zajęły miejsce siódme.
Ostatnim wielkim sukcesem Francuzek było zaś wicemistrzostwo świata zdobyte dwa lata wcześniej podczas turnieju w Brazylii, kiedy to powtórzyły swoje osiągnięcie z MŚ Chiny 2009. Rywalizację w ramach Igrzysk Olimpijskich w Pekinie oraz Atenach podopieczne trenera Alaina Portes’a kończyły na miejscu piątym. Tą samą lokatę zajęły podczas grudniowych ME w Chorwacji i na Węgrzech.
– Francuzki zapewne będą chciały nam się zrewanżować za porażkę w ćwierćfinale MŚ w Serbii. Z kolei z Dunkami i Norweżkami to my mamy rachunki do wyrównania ponieważ z obydwoma tymi drużynami przegrałyśmy zarówno podczas ostatniego czempionatu globu oraz mistrzostw Europy – mówi Wysokińska.
– Mamy świadomość klasy rywalek, ale wiemy też, że jesteśmy w stanie nawiązać z nimi wyrównaną walkę, ale pod jednym warunkiem – przez cały mecz musimy grać w 100% skoncentrowane, absolutnie nie możemy pozwolić sobie na przestoje w grze, bo przeciwniczki bezlitośnie to wykorzystają – dodaje golkiperka.
Właśnie przestoje w grze Polek najbardziej martwią ich trenera Kima Rasmussena. – Różnica między naszą grą, kiedy prezentujemy najlepszą dyspozycję, a tą kiedy nieco zwalniamy tempa jest zdecydowanie za duża. Będziemy pracować nad poprawą tego elementu, a nie ma ku temu lepszej okazji niż starcia z tak renomowanymi drużynami jak Norwegia, Dania czy też Francja. Nie chcemy jednak skupiać się na rywalkach, a na własnej postawie, dopracować poszczególne elementy gry w ataku i defensywie – analizuje szkoleniowiec.
Podczas dwóch dni spędzonych w Pruszkowie Biało-czerwone w zasadzie nie miały okazji trenować w pełnym składzie, ostatnie zawodniczki stawiły się na zgrupowaniu dopiero w poniedziałek późnym wieczorem, dodatkowo większość musiała przejść okresowe badania lekarskie. – To nieco utrudnia sytuację, ale musimy sobie z tym poradzić – mówi Rasmussen.
– W drużynie pojawiło się kilka nowych twarzy, niektóre zawodniczki powróciły do zespołu po dłuższej przerwie. Agata Cebula była już kiedyś z nami ale krótko, jest też Gosia Stasiak po dłuższej nieobecności. Ważny jest powrót Kasi Kołodziejskiej, Anety Łabudy. Zobaczymy jak się zintegrują z resztą zespołu – dodaje asystent selekcjonera Antoni Parecki.
Do Francji szkoleniowcy zabiorą 18 zawodniczek, ze składu wypadły kontuzjowana Aleksandra Zych.
Plan gier turnieju:
19 marca / czwartek / Dijon:
18:00 – Norwegia – Polska
20:30 – Francja – Dania
21 marca / sobota / Besancon:
18:00 – Norwegia – Dania
20:30 – Francja – Polska
22 marca / niedziela / Besancon:
13:30 – Dania – Polska
16:00 – Francja – Norwegia
Skład reprezentacji Polski na turniej Golden League:
- Kulwińska Patrycja – GTPR Gdynia
- Niedźwiedź Iwona – GTPR Gdynia
- Łabuda Aneta – GTPR Gdynia
- Stachowska Monika – SPR Pogoń Szczecin
- Cebula Agata – SPR Pogoń Szczecin
- Stasiak Małgorzata – SPR Pogoń Szczecin
- Drabik Joanna – MKS Lublin
- Maliczkiewicz Monika – MKS Zagłębie Lubin
- Jochymek Agnieszka – MKS Zagłębie Lubin
- Grzyb Kinga – EKS Start Elbląg
- Kołodziejska Katarzyna – EKS Start Elbląg
- Gadzina Joanna – MKS Olimpia-Beskid Nowy Sącz
- Prudzienica Izabela – Piłka Ręczna Koszalin S.A.
- Kudłacz Karolina – HC Lipsk (Niemcy)
- Wysokińska Anna – SG BBM Bietigheim (Niemcy)
- Wojtas Alina – Larvik HK (Norwegia)
- Byzdra Kinga – ŽRK Budućnost Podgorica (Czarnogóra)
- Zalewska Karolina – Issy Paris Handball (Francja)