Lektura Tęsknię za Tobą z pewnością potwierdza, że na książki Harlana Cobena warto zwrócić uwagę. Właściwie już pierwsze spotkanie z jego kryminałami może okazać się długoletnim uzależnieniem, które w domowej bibliotece systematycznie będzie zajmować coraz więcej miejsca. Z niektórymi autorami już tak po prostu jest i Harlan Coben na pewno się do nich zalicza. Dlatego decyzja o zaznajomieniu się z dorobkiem tego pisarza zdecydowanie nie podratuje domowego budżetu, za to może okazać się wciągającą historią, którą skończymy tuż przed włączeniem się budzika.
Wielu pisarzy z upodobaniem osadza w środku fabuły postać kobiecą, tworząc zupełnie nową perspektywę. Takim typem głównego bohatera stworzonym przez Cobena w Tęsknie za tobą jest policjantka Kat Donovan. Czytelnik poznaje ją jako dojrzałą czterdziestoletnią kobietę, która, choć nadal nieprzeciętnie atrakcyjna, wydaje się być zupełnie niezainteresowana wchodzeniem w jakiekolwiek relacje damsko-męskie. Do czasu jednak aż na jednym z portali randkowych natrafia na zdjęcie byłego narzeczonego. Kierując się policyjnym instynktem odkrywa, że jego zniknięcie może mieć związek ze śledztwem aktualnie przez nią prowadzonym. Okazuje się, że nie tylko ta sprawa z przeszłości Kat domaga się rozwiązania. W tym samym czasie w więziennym szpitalu umiera morderca ojca Donovan, a wraz z jego śmiercią zatrzaskują się ostatnie drzwi prowadzące do rozwiązania zabójstwa sprzed osiemnastu lat. Fabuła książki – wciąga już po pierwszej stornie – jest intrygująco skonstruowana i w podobny sposób stworzona została całkiem pokaźna ilość postaci w niej występujących. Z całą pewnością Coben świetnie poradził sobie z wyważeniem osobowości samej Kat. Główna bohaterka jest atrakcyjna, ale nie zostaje przez to uprzedmiotowiona – co nie omija jej przyjaciółki Stacy – i przez to zmuszona do szukania silniejszych od siebie męskich sojuszników. Wydaje się, że jej przeszłość skutecznie blokuje w jej życiu kilka ważnych płaszczyzn tzw. social live, ale bynajmniej nie jest to postać odpychającej megiery. Mężczyźni znajdą w niej intrygującą panią policjant, a kobiety kogoś, kim chciałyby być, gdyby nie były sobą. W książce znajdziemy nie tylko specyficzne dla tego gatunku nieoczekiwane zwroty akcji i fałszywe tropy; znalazło się też sporo miejsca na poczucie humoru, które sama Kat definiuje jako: eufeministyczne określenie „wielkich cycków”. W istocie, z takim bohaterem rozgrywka na kartach książki to przyjemność, której nie sposób sobie odmówić.
Powieść Tęsknie za tobą ukazała się na polskim rynku nakładem wydawnictwa Albatros ósmego października bieżącego roku i już wzbudziła spore emocje wśród fanów autora. Większość czytelników sięgnie po ten tytuł z całkowitą premedytacją, cechującą wytrawnego czytelnika, ponieważ dla miłośników gatunku jest to pozycja obowiązkowa. Co tworzy fenomen popularności tego amerykańskiego pisarza należącego do grona jednych z najbardziej poczytnych autorów na świecie? Książki Cobena pisane są bez wątpienia w zgodzie z konwencją rasowego kryminału – fabułą zorganizowaną wokół zbrodni oraz etapów dochodzenia do jej rozwikłania – próżno w nich szukać awangardowych rozwiązań. I to klasyczne podejście jest sekretem wielkiego sukcesu tego twórcy. Świat kreowany przez Cobena jest do bólu rzeczywisty, i jak w życiu – tyle samo w nim jasności, co cieni. Ta surowość i autentyczność jest elektryzująca dla czytelnika, któremu ostatnimi czasy rynek proponuje zdecydowanie za dużo powieści naśladujących Brama Stokera, a za mało dobrego kryminału napisanego wedle najlepszych reguł tego gatunku.
Twórczość Harlana Cobena spotyka się z coraz większą aprobatą środowisk filmowych i nie ma w tym nic zaskakującego, ponieważ czytając jego książki, z łatwością można wyobrazić sobie ich ekranizację. Prawa do sfilmowania Tęsknię za tobą zostały już kupione przez Warner Bros, a w ekranizacji wcześniejszego tytułu Szcześć lat później realizowanego przez studio Paramount Pictures zobaczymy w roli głównej Hugh Jackmana. Absolutnie zasługi tej adaptacyjnej popularności ma konsekwentne trzymanie się realizmu, który charakteryzuje cobenowski styl. Wisienką na torcie w biografii autora – dla osób jeszcze nieprzekonanych – jest fakt zdobycia przez niego aż trzech prestiżowych nagród: Edgar Award, Shamus Award i Anthony Award. Dlatego jedyne nad czym można się zastanawiać w tym przypadku, to wybór między miękką a twardą okładką.
Fot.: wydawnictwoalbatros.com