Część humanistyczna egzaminu gimnazjalnego przeszła już do historii. O godzinie 9:00 uczniowie musieli się zmierzyć z zadaniami z historii i wiedzy o społeczeństwie, a o 11:00 z języka polskiego.
Ponad 340 tys. uczniów III klas gimnazjów w całym kraju przystąpiło w środę po godzinie 9.00 do egzaminu, który ma sprawdzić ich wiedzę humanistyczną. Podczas części dotyczącej historii i wiedzy o społeczeństwie uczniowie musieli odpowiadać na pytania z różnych epok, a także dotyczące m.in. szarej strefy czy źródeł dofinansowania Unii Europejskiej. O egzaminie z historii i wiedzy o społeczeństwie pisaliśmy TUTAJ. Pod podanym adresem można znaleźć również arkusze egzaminacyjne.
O godzinie 11:00 uczniowie ostatnich klas gimnazjum musieli zmierzyć się z językiem polskim. Zadania były różnorodne. Pierwszy tekst, którego dotyczyły pytania to „Bestsellery i arcydzieła” Jana Tomkowskiego. Następnie uczniowie musieli odpowiadać na pytania do tekstu, który był fragmentem książki „Pies Baskerville’ów” autorstwa Artura Conana Doyle’a. Opowiadał on oczywiście o Sherlocku Holmesie.
Dalsza część to tekst o modzie językowej autorstwa Ewy Kołodziejczyk oraz fraszka „O miłości” autorstwa Jana Kochanowskiego.
Tym, czego najbardziej boją się uczniowie, jest oczywiście wypracowanie. Tym razem na gimnazjalistów czekała rozprawka dotycząca marzeń. Jej temat brzmiał: „Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że marzenia mają sprawczą moc? Napisz rozprawkę, w której uzasadnisz swoje stanowisko. Argumenty zilustruj przykładami z literatury”.
Arkusz egzaminu gimnazjalnego z języka polskiego można znaleźć pod TYM adresem.
Tegoroczna sesja egzaminu gimnazjalnego jest jedną z ostatnich. Zgodnie z wprowadzaną reformą edukacji od roku szkolnego 2017/2018 rozpocznie się wygaszanie gimnazjów, czyli nie będzie naboru do klas I tego typu szkoły. Uczniowie obecnie uczący się w VI klasie szkoły podstawowej we wrześniu zamiast rozpocząć naukę w gimnazjum przejdą do VII klasy szkoły podstawowej. Tak będzie się działo w latach następnych.
Ostatnia sesja egzaminu gimnazjalnego przeprowadzona zostanie w roku szkolnym 2018/2019 (równolegle z przeprowadzanym po raz pierwszy egzaminem ósmoklasisty). 1 września 2019 r. gimnazja przestaną istnieć w systemie edukacji.