I Kolski Marsz Żołnierzy Wyklętych rozpoczął się zbiórką na placu przed starostwem o godzinie 16:00. Przez ten czas wszystkim obecnym towarzyszyła muzyka patriotyczna, pokaz grupy rekonstrukcyjnej z II Liceum Ogólnokształcącego w Koninie.
Równo o godzinie 17:00 powitano wszystkich przybyłych i odśpiewano Hymn Narodowy. Zaraz po Mazurku Dąbrowskiego rozpoczął się Apel Poległych prowadzony przez szefa grupy rekonstrukcyjnej Andrzeja Warda. Po apelu głos zabrał dyrektor Kolskiego Muzeum Technik Ceramicznych.
Po przemówieniu uformowano kolumnę, Marsz ruszył w stronę byłego budynku Urzędu Bezpieczeństwa, przy ulicy Grodzkiej, gdzie historię tego miejsca i sylwetkę Zygmunta Wawrzyniaka przybliżył rzecznik Kolskiej Inicjatywy Patriotycznej Przemysław Walerjan. Delegacje obecnych organizacji i stowarzyszeń złożyły znicze oraz wiązanki pod tablicą pamiątkową. Odchodząc od miejsca gdzie w czasach PRL brutalnie przesłuchiwano często niewinnych ludzi uczestnicy śpiewali „Boże coś Polskę”.
Czytaj także: Powstańcy na profilowe!
Kolumna Marszu ruszyła w stronę cmentarza przy ulicy Poniatowskiego, do miejsca gdzie złożono ciało Żołnierza Niezłomnego działającego na terenie miasta Koło. Będąc już na miejscu delegacje oraz chętne osoby złożyły wiązanki i kwiaty na grobie ppor. Zygmunta Wawrzyniaka ps. „Sępa”, oddając mu hołd. I Kolskie Obchody Święta Żołnierzy Wyklętych odbyły się w godnej i pełnej szacunku atmosferze, udział w wydarzeniu wzięło około 250 osób.
Nagrania z I Kolskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych [Facebook]:
Nagranie 1
Nagranie 2