Trwający od ponad roku spór o wycinkę w Puszczy Białowieskiej znajdzie swój finał w sądzie międzynarodowym. Komisja Europejska postanowiła pozwać Polskę Trybunału UE za zwiększone pozyskiwanie drewna w obszarze chronionym Natura 2000 (czyli w Puszczy Białowieskiej).
Spór wokół Puszczy Białowieskiej trwa już ponad rok i dotyczy głównie decyzji ministra środowiska Jana Szyszki i przedstawicieli Lasów Państwowych, którzy zdecydowali o wycince drzew na terenie.
Decyzja resortu środowiska wywołała narastające protesty środowisk ekologicznych, a także opozycji w kraju. Organizacje sprzeciwiające się dewastacji środowiska zorganizowały kilka akcji mających nagłośnić sprawę i zablokować postępującą wycinkę.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Ich zdaniem ministerstwo środowiska traktuje Puszczę Białowieską jako plantację drzew, a swoimi decyzjami tylko to potwierdza. Według ich informacji władze zdecydowały się wyciąć najcenniejsze fragmenty lasów. Nie reagują także na liczne apele ze strony obywateli i Komisji Europejskiej.
Przedstawiciele ministerstwa środowiska wskazują, że zarzuty o niszczenie przez polskie władze przyrody, a także insynuacje o zamiarach wycięcia dla zysku puszczy Białowieskiej nie mają nic wspólnego z prawdą. Wiceminister środowiska we wczorajszej rozmowie z Radiem Maryja wskazał, że takie zarzuty coraz częściej prowadzą do przekłamań w zagranicznych mediach.
„Tego rodzaju dezinformacje zaczęły pojawiać się w poczytnej prasie światowej, takiej jak chociażby „The Guardian” czy francuska agencja prasowa AFP. Te nieprawdziwe informacje spowodowały zaniepokojenie instytucji międzynarodowych – UNESCO czy Komisji Europejskiej” – powiedział wiceminister Andrzej Konieczny w „Aktualnościach dnia”.
Przedstawiciele ministerstwa środowiska podkreślają, że obecne działania prowadzone w Puszczy Białowieskiej stanowią de facto jej ochronę przed rozprzestrzenieniem się procesu degradacji siedlisk i gatunków. Natomiast minister Szyszko stwierdził, że MŚ zabiega o rozwiązanie sporo na arenie międzynarodowej. Według niego Polska jest gotowa, żeby przekonać UE do zasadności podjętych decyzji ws. Puszczy.
Wszystko wskazuje na to, że tak się stanie. Na stronie Komisji Europejskiej poinformowano, że KE postanowiła pozwać Polskę w związku z działaniami na terenie Puszczy Białowieskiej. Sprawą zajmie się unijny Trybunał Sprawiedliwości.
PILNE!#KomisjaEuropejska pozywa Polskę do Trybunału Sprawiedliwości ws. wycinki w #PuszczaBiałowieska. Szczegóły: https://t.co/yVeTIqY2TQ pic.twitter.com/18IUUWI74K
— Komisja Europejska (@EUinPL) July 13, 2017
Czytaj także: Miała w PZU zarabiać aż 90 tys. zł miesięcznie, ale… podjęła zaskakującą decyzję