Kolizja, przebita opona, busty bak z powodu uszkodzenia wskaźnika poziomu paliwa czy wypadek – podróż nie zawsze przebiega zgodnie z planem. Chociaż nie sposób przewidzieć, co wydarzy się na drodze, można zapewnić sobie wsparcie na każdą okoliczność – zapewnia to pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych.
Jakie ubezpieczenia dla kierowców proponują firmy ubezpieczeniowe?
Każdy właściciel samochodu ma świadomość tego, że musi wykupić ubezpieczenie OC. Jednak ubezpieczenie komunikacyjne nie ogranicza się do tej podstawowej polisy – w ofertach ubezpieczycieli dostępne są też dodatkowe produkty ubezpieczeniowe. Do najpopularniejszych produktów należą: ubezpieczenie AC, ubezpieczenie assistance i ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Łączy je to, że – w przeciwieństwie do OC – kierowca ma dużą swobodę w kształtowaniu zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Może on np. wybrać sposób naprawy auta (AC) czy wysokość sumy ubezpieczenia (NNW).
Uzupełnienie OC dodatkowymi polisami zapewnia kompleksową ochronę. Kompleksową, czyli na wypadek zdarzeń, których kierowca obawia się najbardziej – np. awarii silnika w trasie czy uszkodzenia lusterka i lakieru podczas wyjeżdżania z ciasnego parkingu.
OC – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej
W Polsce reguły są proste: każdy pojazd musi być ubezpieczony. Od tej ogólnej zasady przewidziana została jedynie krótka lista wyjątków. Dlaczego OC jest obowiązkowe? To właśnie z tej polisy wypłacane jest odszkodowanie osobie poszkodowanej w kolizji lub wypadku. Gdyby ubezpieczenie OC było dobrowolne, sprawcy kolizji musieliby pokrywać szkody z własnej kieszeni.
Przykład: Pani Aneta wymusiła pierwszeństwo na rondzie – doprowadziła do kolizji. Ponieważ kobieta ma ubezpieczenie OC, za naprawę pojazdu poszkodowanego kierowcy zapłaci jej ubezpieczyciel.
Co jeszcze warto wiedzieć o OC? Oto kilka faktów:
- zakres ochrony OC jest uregulowany ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych;
- w 2023 r. przerwa w OC może kosztować właścicieli aut osobowych nawet 7200 zł;
- jeżeli kierowca kupił OC na 12 miesięcy, to po upływie tego okresu ochrona ulega automatycznemu przedłużeniu o kolejny rok – od tej zasady zostały jednak przewidziane wyjątki.
AC, czyli autocasco – czy warto?
Przedmiotem ubezpieczenia AC jest pojazd wskazany w umowie. Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie (lub pokrywa koszty naprawy auta) m.in. w następujących sytuacjach:
- gdy dojdzie do zderzenia ubezpieczonego auta ze zwierzęciem;
- gdy karoseria auta zostanie uszkodzona np. przez grad;
- gdy kierowca spowoduje kolizję;
- gdy ubezpieczony samochód zostanie skradziony;
- gdy podczas postoju na auto spadnie gałąź drzewa.
Na etapie zakupu ubezpieczenia AC kierowca może określić m.in., jak zostanie zlikwidowana szkoda – kosztorysowo (ubezpieczyciel wypłaca pieniądze) czy warsztatowo (ubezpieczyciel pokrywa koszty naprawy auta). Składkę można obniżyć, decydując się na udział własny w szkodzie – może on zostać określony procentowo lub kwotowo.
Ubezpieczenie AC jest nabywane zwłaszcza przez właścicieli nowych aut, chociaż kierowcy korzystający ze starszych pojazdów również mogą kupić polisę. W ich przypadku bardziej opłacać może się jednak tzw. AC mini, czyli AC o zakresie ochrony ograniczonym np. do kradzieży.
Ubezpieczenie assistance i NNW – dla kogo?
OC i AC to pakiet, który nie zawsze musi odpowiadać potrzebom kierowcy. Aby zapewnić sobie wsparcie na wypadek szerokiego spektrum zdarzeń, warto rozważyć też zakup ubezpieczeń assistance i NNW. Na co można liczyć, posiadając te polisy?
Ubezpieczenie assistance to po prostu pomoc drogowa, w ramach której oferowany jest szereg usług (np. holowanie, auto zastępcze czy zmiana koła). Kupując ubezpieczenie assistance, kierowca może wybrać jeden z kilku dostępnych wariantów. Usługi w ramach ochrony są różne, o czym można się przekonać, zapoznając się z ofertą assistance firmy InterRisk, która jest dostępna pod adresem: https://interrisk.pl/dla-ciebie-i-rodziny/pakiet-auto/assistance/.
Przykład: Pan Antoni użytkuje auto ze starszego rocznika. Dzięki assistance nie musiał organizować holowania do warsztatu, gdy doszło do usterki – wystarczył jeden telefon na infolinię firmy ubezpieczeniowej.
Dojście do zdrowia po wypadku może nie tylko długo trwać, ale też sporo kosztować. Ubezpieczenie NNW pozwala odciążyć portfel – odszkodowanie jest wypłacane, gdy skutkiem wypadku jest trwały uszczerbek na zdrowiu, niezdolność do pracy czy śmierć ubezpieczonego. Najczęściej ochroną ubezpieczeniową objęty jest nie tylko kierowca, ale również podróżujący z nim pasażerowie. Wysokość sumy ubezpieczenia jest ustalana indywidualnie – może ona wynosić np. 20 000 zł.
Artykuł sponsorowany