Wiele wskazuje na to, że już wkrótce duże sieci handlowe nie będą mogły działać w niedziele pod pretekstem prowadzenia działalności pocztowej. Sejm przegłosował zmiany, które likwidują popularną „furtkę” w przepisach. Teraz nowelizacja ustawy trafiła do Senatu.
Od początku 2020 roku sklepy otwarte są jedynie przez siedem niedziel w ciągu roku. Niemal od samego początku jako placówki pocztowe funkcjonowały sklepy Żabka, co umożliwiało im handel przez wszystkie niedziele. Ostatnio z podobnej „furtki” zaczęły korzystać inne sieci, między innymi Biedronka, Lidl, Kaufland czy nawet Carrefour.
Spowodowało to sprzeciw między innymi związku zawodowego „Solidarność”, który zaapelował o uszczelnienie przepisów. Projekt nowelizacji ustawy przedstawiał w Sejmie poseł PiS i były szef związku Janusz Śniadek. „Dziś już około 20 sieci handlowych otwiera swoje sklepy, korzystając z tej luki, co jest najwyższą patologią; ta patologia zaczęła urągać powadze państwa” – mówił.
Ostatecznie Sejm przegłosował nowelizację ustawy, według której w niedziele będą mogły działać tylko placówki, których przychody z usług pocztowych stanowią ponad 50 procent wszystkich. Dodatkowo, rozszerzono katalog osób spokrewnionych, z pomocy których będzie mógł w niedziele skorzystać przedsiębiorca. Obok małżonka, dzieci, rodziców, macochy i ojczyma są to również rodzeństwo, wnuki oraz dziadkowie.
Nowelizację ustawy poparło 272 posłów – głównie Prawa i Sprawiedliwości, ale też część polityków Lewicy. Przeciwko głosowało 135 posłów, głównie z Koalicji Obywatelskiej. 37 osób wstrzymało się od głosu.
Teraz nowelizacja ustawy trafi do Senatu, a w przypadku jej odrzucenia – ponownie do Sejmu. Jeżeli zostanie przegłosowana, trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.
Żr.: Onet