Dokładnie o północy z piątku na sobotę w 19 powiatach na terenie Polski wprowadzono dodatkowe restrykcje. Chodzi o miejsca, gdzie w ostatnim czasie zanotowano najwięcej zakażeń spowodowanych przez koronawirus. Powiaty podzielono na strefy czerwone i żółte.
W piątek w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie regulujące przepisy, które obowiązują na terenie tzw. stref czerwonych i żółtych. Chodzi o powiaty, w których zanotowano największy wzrost nowych przypadków zakażeń przez koronawirus.
Strefa czerwona obejmuje: powiaty pszczyński, rybnicki i wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik w Śląskiem, powiat ostrzeszowski w Wielkopolsce, powiat nowosądecki i Nowy Sącz w Małopolsce oraz powiat wieluński w Łódzkiem.
Stefa żółta obejmuje: powiat cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory w Śląskiem, powiaty jarosławski i przemyski oraz Przemyśl na Podkarpaciu, powiaty kępiński w Wielkopolsce, oświęcimski w Małopolsce, pińczowski w Świętokrzyskiem i wieruszowski w Łódzkiem.
Jakie restrykcje?
Radio RMF FM wymienia nowe restrykcje z powodu wzrostu zakażeń przez koronawirus. W strefie czerwonej obowiązuje od dzisiaj m.in. zakaz organizowania kongresów i targów oraz działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. Siłownie wprowadzą limit osób: jedna na 10 metrów kwadratowych. Kina także wprowadzą limit, bo na widowni zajętych może być 25 procent miejsc. W kościołach i innych obiektach kultu dopuszczalne jest obłożenie budynku w 50 procentach, a na zewnątrz limit wynosi 150 osób. Liczba osób biorących udział w uroczystościach rodzinnych, w tym w weselach, została ograniczona do 50 (limit ten nie obejmuje obsługi). Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne jest zakrywanie nosa i ust.
W strefie żółtej w przypadku imprez takich jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje obowiązuje limit: jedna osoba na 4 metry kwadratowe. W siłowniach to jedna osoba na 7 metrów kwadratowych, a w kinach zajętych może być 25 procent miejsc dla publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych, w tym w weselach, nie może przekraczać 100 (z wyłączeniem obsługi).
Źr. rmf24.pl