Wybory do Parlamentu Europejskiego zbliżają się wielkimi krokami. Okazuje się, że ugrupowanie Kukiz’15 może w nich nie wystartować Wszystko przez formalności dotyczące podpisów.
Jeszcze na początku marca Stanisław Tyszka deklarował w Polskim Radiu, że Kukiz’15 ogłosi listy do PE szybciej niż Koalicja Europejska. Zapowiedź wicemarszałka Sejmu nie została zrealizowana.
Kukiz’15 nie wystartuje do PE?
Aby wystartować w wyborach, Komitet musi zebrać Członkowie podpisy do połowy kwietnia. Potrzeba ich minimum 10 tys. w co najmniej siedmiu z trzynastu okręgów wyborczych. Politycy Kukiz’15 mają obawy, czy uda się tego dokonać.
Czytaj także: Konfederacja KORWiN, Braun, Liroy Narodowcy. Liderzy zaprezentowali logo i nazwę koalicji [WIDEO]
– Możemy nie zebrać wymaganej liczby podpisów pod listami do PE. Dlatego nie przedstawiliśmy jeszcze list wyborczych. Nie ma dziś w naszej formacji przekonania, że podpisy uda się zebrać w wymaganym terminie – mówi w rozmowie z WP poseł Kukiz’15. – Odeszli od nas narodowcy i nie ma komu tych podpisów zbierać – dodaje.
– Chętni na listy są, tyle że podpisów nie ma. Ot, cały ambaras – mówi polityk Kukiz’15.
-Dziś nie ma pewności, że Kukiz’15 w ogóle wystartuje w wyborach do PE. Jeśli tak się stanie, bo nie uda nam się zebrać podpisów, to będziemy gasić światło. Bo to będzie nasz koniec w polityce – WP cytuje polityka Kukiz’15.
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019
Eurowybory odbywają się w krajach UE co pięć lat. Według ordynacji wyborczej z 1976 roku przeprowadza się je w pierwszym pełnym tygodniu czerwca, w okresie od czwartku do niedzieli. Do głosowania będzie uprawnionych ponad 360 milionów obywateli Unii Europejskie.
Wybory posłów do PE w Polsce w 2019 roku odbędą się w niedzielę 26 maja. Obywatele głosujący w Polsce dokonają wyboru 52 spośród łącznej liczby 705 eurodeputowanych. Będą to czwarte wybory do PE od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Główne zasady oraz pozycja prawnoustrojowa PE określono w Traktacie ustanawiającym Wspólnotę Europejską, zaś szczegóły regulowane są na poziomie państw członkowskich. W Polsce regulacje prawne dotyczące wyłaniania składu PE zawarto w Kodeksie wyborczym.
Ostatnie wybory posłów do europarlamentu w Polsce odbyły się w 2014 roku. Obywatele głosujący w Polsce dokonali wyboru 51 spośród łącznej liczby 751 eurodeputowanych.
Źródło: wiadomosci.wp.pl, wprost.pl, wMeritum.pl