W zeszłym tygodniu na półkach sklepowych nakładem Narodowego Centrum Kultury pojawiła się płyta 1 VIII 1944. Warszawa słoweńskiego zespołu Laibach. W dniu dzisiejszym legenda industrialu zaprezentowała teledysk do kompozycji „Warszawskie dzieci”.
Teledysk wyreżyserował Karol Wasilewski we współpracy z Markiem Horodniczym z Narodowego Centrum Kultury. W klipie wykorzystano fragmenty filmu w reż. Jana Komasy pt. „Miasto ’44”.
Czytaj także: Laibach - płyta na rocznicę Powstania Warszawskiego
Kompozycja Warszawskie dzieci otwiera płytę 1 VIII 1944. Warszawa. Sam utwór to jedna z najbardziej znanych piosenek z czasów Powstania. Skomponowana została w lipcu 1944 roku przez Andrzeja Panufnika do słów Stanisława Ryszarda Dobrowolskiego.
Laibach został założony na początku lat osiemdziesiątych w górniczo-przemysłowej miejscowości Trbovlje w Jugosławii (obecnie Słowenia). Władzom komunistycznej Jugosławii rzecz jasna nie spodobała się działalność oryginalnej, ale i kontrowersyjnej grupy, przez co muzycy Laibach skazywani byli wielokrotnie na szykany. Na szersze wody wypłynęli pod koniec lat osiemdziesiątych dzięki kontraktowi z wytwórniami: Cherry Red, a następnie Mute Records. Dla powyższych nagrali klasyczne albumy jak Opus Dei (1988), Let It Be (1988 – z doskonałymi i nietuzinkowymi coverami The Beatles), Macbeth (1990) czy WAT (2003). W tym roku Laibach powrócił z autorskim materiałem na płycie Spectre. Muzykę Słoweńców należy umieścić w szufladkach: elektornika, industrial, awangard, dark wave. Jednak jakakolwiek kategoryzacja stylistyki dla grupy Milana Frasa będzie dużym uproszczeniem.
Źródło: Narodowe Centrum Kultury (nck.pl). Foto: Narodowe Centrum Kultury.