Płytę od dziś można kupić na stronie internetowej Narodowego Centrum Kultury, a ponadto także usłyszeć w radio i w telewizji. Do kompozycji Warszawskie dzieci powstaje teledysk. Sam utwór to jedna z najbardziej znanych piosenek z czasów Powstania. Skomponowana została w lipcu 1944 roku przez Andrzeja Panufnika do słów Stanisława Ryszarda Dobrowolskiego.
Kolejny na płycie Zog nit keyn mol znany jest także jako Partizaner Lid, czyli Pieśni partyzancka. To najsłynniejszy utwór o tematyce powstańczej napisany w języku Jidysz. Autorem tekstu jest Hirsh Glick, partyzant żydowski, który ponadto przebywał w wileńskim gettcie w czasie wojny. Piosenkę śpiewano do melodii radzieckiego przeboju То не тучи, wykonywanego oryginalnie przez Leonida Utiesowa.
Czytaj także: Laibach prezentuje klip do \"Warszawskich dzieci\
Laibach został założony na początku lat osiemdziesiątych w górniczo-przemysłowej miejscowości Trbovlje w Jugosławii (obecnie Słowenia). Władzom komunistycznej Jugosławii rzecz jasna nie spodobała się działalność oryginalnej, ale i kontrowersyjnej grupy, przez co muzycy Laibach skazywani byli wielokrotnie na szykany. Na szersze wody wypłynęli pod koniec lat osiemdziesiątych dzięki kontraktowi z wytwórniami: Cherry Red, a następnie Mute Records. Dla powyższych nagrali klasyczne albumy jak Opus Dei (1988), Let It Be (1988 – z doskonałymi i nietuzinkowymi coverami The Beatles), Macbeth (1990) czy WAT (2003). W tym roku Laibach powrócił z autorskim materiałem na płycie Spectre. Muzykę Słoweńców należy umieścić w szufladkach: elektornika, industrial, awangard, dark wave. Jednak jakakolwiek kategoryzacja stylistyki dla grupy Milana Frasa będzie dużym uproszczeniem.
Źródło: Narodowe Centrum Kultury (nck.pl)/culture.pl. Foto: Narodowe Centrum Kultury.