W poniedziałek jednym z mieszkań w wielkopolskim Ostrzeszowie policja odkryła ciało ojca i córki. Z nieoficjalnych informacji wynikało, że doszło tam do tzw. samobójstwa rozszerzonego. Teraz śledczy ujawnili, że mężczyzna pozostawił list pożegnalny.
Policja w Ostrzeszowie w poniedziałek o godz. 14.30 otrzymała zgłoszenie, że w jednym z mieszkań znajdują się zwłoki 20-letniej niepełnosprawnej kobiety i jej 44-letniego ojca. Funkcjonariusze natychmiast udali się pod wskazany adres. Niestety doniesienia okazały się prawdziwe. Na terenie domu znaleźli ciało ojca i córki.
Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że w mieszkaniu mogło dojść do zabójstwa i samobójstwa. 44-letni mężczyzna miał najpierw zabić swoją 20-letnią, niepełnosprawną córkę, a następnie popełnić samobójstwo.
Mężczyzna zostawił list pożegnalny
We wtorek rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp., prok. Maciej Meler ujawnił więcej szczegółów. Okazuje się, że do tragedii doszło między godziną 12:40 a 14:00, gdy ojciec i córka pozostali sami w domu – żona mężczyzny pojechała po zakupy.
Gdy kobieta wróciła, stwierdziła, że jej bliskich nie ma w domu. Zaczęła ich szukać. Ciała męża i córki znalazła w przylegającym do budynku pomieszczeniu gospodarczym. To ona wezwała policję.
O tym, że doszło do tzw. samobójstwa rozszerzonego ma świadczyć list pożegnalny mężczyzny.
– „Jako motywację swojego zachowania mężczyzna wskazał na trudną sytuację finansową i brak możliwości wyjścia z niej. Ponadto w liście jest też zawartych wiele osobistych wątków” – powiedział prok. Maciej Meler.
Prok. Meler dodał, że zostanie przeprowadzona sekcja zwłok, która pozwoli na weryfikację okoliczności i mechanizmu zgonu.
Ciało ojca i córki. Rozszerzone samobójstwo?
Rozszerzone samobójstwo to zachowanie złożone z zabójstwa (lub zabójstw) oraz samobójstwa, połączonych szczególnym, emocjonalnym związkiem przyczynowo-skutkowym. Osoba dokonująca samobójstwa dąży do zadania śmierci innym z powodu współczucia. Motywacja do samobójstwa rozszerzonego wynika z chęci oszczędzenia cierpień najbliższym, niezależnie od racjonalności tego założenia. Dlatego ofiarami są najczęściej członkowie własnej rodziny.
Występuje w ciężkich zaburzeniach depresyjnych i psychozach. Czynnikami sprzyjającymi są: nadmierna więź pomiędzy członkami rodziny, niedokończony proces separacji, poczucie nadmiernej odpowiedzialności za członków rodziny. Również ofiary mogą cierpieć na zaburzenia psychiczne, w tym indukowane przez samobójcę, co sprzyja samobójstwu rozszerzonemu. Ofiary mogą akceptować lub nie pozbawienie ich życia.
Źródło: o2.pl, wMeritum.pl