10 listopada 2013 roku został opublikowany dziesiąty już numer periodyku historyczno-genealogicznego More Maiorum. W listopadowym wydaniu miesięcznika można znaleźć:
- Wywiad z Genealogiem Roku – panią Ewą Szczodruch, która opisuje swoje poszukiwania i początki zainteresowania się etymologią nazwisk Polaków. Pani Ewa wspomniała również o tym jak funkcjonuje Polskie Towarzystwo Genealogiczne, którego jest członkiem od roku 2008.
- Na kolejnych stronach można również przeczytać kilka słów o odzyskaniu niepodległości przez Rzeczpospolitą po ponad 120 latach nieistnienia państwa na mapach Europy i Świata. Okres międzywojnia jest trudnym czasem dla organizmu polskiego, który narażony jest na niebezpieczeństwa praktycznie z każdej strony. Polacy z Wielkopolski wykorzystując słabość kraju niemieckiego, które pogrążone było w rewolucji, przyłączyli zachodnie tereny do II Rzeczpospolitej. Jeden z bastionów niemieckości – Śląsk – był powodem do krwawej walki pomiędzy Niemcami a Polakami. Zaś ze strony wschodniej ofensywa bolszewicka próbowała zająć tereny Polski, których dzielnie bronili żołnierze i mieszkańcy.
- Niedawno zmarła pisarka – Joanna Chmielewska – pozostawiła po sobie mnóstwo książek. Wśród nich była m.in. Autobiografia, w której opisywała swoich przodków. More Maiorum zaprezentowało znacznie więcej faktów oraz metryk z życia antenatów autorki powieści kryminalnych. Jedna linia zawędrowała niespodziewanie na południe Europy – do Czech. Samej genealogii Chmielewskiej poświęcone jest ponad 30 stron miesięcznika. Prawdopodobnie jako jedyni w Internecie opublikowaliśmy akta dotyczące przodków Chmielewskiej, a niektóre z nich sięgają początku XVIII wieku!
- W przystępnej formie opisaliśmy także, jak uchronić się przed genealogicznymi oszustami, którzy są coraz bardziej aktywni w sieci. Jest to tym bardziej ważne dla nowych, niedoświadczonych genealogów, których łatwo jest skusić do skorzystania z usług konkretnej firmy genealogicznej.
- Ciekawym tematem jest poradnik o tym, jak zdobyć kopie zawartości teczek dowodowych. Koperty dowodowe mogą być nie tylko wspaniałym źródłem genealogicznym dla amatorów historii, ale również ciekawostką dla potomnych. Bowiem można w nich znaleźć przeróżnej maści dokumenty – m.in. życiorysy osób, ankiety przeprowadzane po powrocie z robót przymusowych, a nawet kenkarty.
Serdecznie zapraszamy do pobierania oraz przeczytania dziesiątego numeru More Maiorum! Być może zainspirujesz się poszukiwaniami genealogicznymi?
Numer dostępny pod tym linkiem: More Maiorum, nr 10
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany