Podczas 13. i 14. kolejki LOTTO Ekstraklasy każdy kibic, chcący pomóc chorym na nowotwory krwi, będzie mógł zarejestrować się jako potencjalny Dawca szpiku w bazie Fundacji DKMS. W sezonie 2016/2017 Ekstraklasa SA i Fundacja DKMS rozpoczynają współpracę w ramach propagowania idei dawstwa szpiku kostnego wśród kibiców piłki nożnej.
Na meczach najwyższej klasy rozgrywkowej, w całej Polsce, będą prowadzone akcje rejestracji potencjalnych Dawców szpiku. „Kiedy na wszystkich obiektach Lotto Ekstraklasy sportowe emocje sięgną zenitu, kibice niech pamiętają, że jednocześnie mogą zagrać swój mecz życia – o życie dla innych, wtedy świat zmieni się na lepszy” – czytamy w ekstraklasa.org.
W Polsce, co godzinę, ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. To właśnie Ty możesz być ratunkiem i jedynym lekiem dla potrzebującej osoby! Na całym świecie zarejestrowanych jest ponad 28 milionów potencjalnych Dawców szpiku, ale nadal nie wszyscy Pacjenci znajdują swojego „bliźniaka genetycznego”. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy jest w najlepszym wypadku jak 1:20 000, a czasem nawet 1 do kilku milionów! Im więcej osób się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia chorym cierpiącym na nowotwory krwi.
Czytaj także: Uczelnie rejestrują dawców szpiku - akcja trwa do 8 grudnia
– Już kolejny raz przekonujemy się, że kibice mają wielkie serca i chcą pomagać – mówi Piotr Aniśko, koordynator akcji rejestracyjnej z Fundacji DKMS – wspaniała atmosfera na trybunach oraz poczucie wspólnoty pomagają zaangażować jeszcze więcej osób do realizacji misji naszej Fundacji, jaką jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta potrzebującego przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych. Zagrajmy Razem o Życie dla Innych, które – tak naprawdę – każdy z nas w prosty sposób może podarować drugiej osobie.
Kto może zostać dawcą?
Potencjalnym Dawcą szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg, który nie ma dużej nadwagi. Ważne, aby osoba była w dobrej kondycji fizycznej oraz nie cierpiała na choroby przewlekłe. Wystarczy poświęcić kilka minut i mieć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument tożsamości z numerem PESEL. Podczas rejestracji należy wypełnić odpowiedni formularz oraz pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka za pomocą specjalnych pałeczek. Na podstawie tej próbki zostaną określone cechy zgodności tkankowej (antygeny HLA). Przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych możliwie jest w sytuacji, gdy istnieje zgodność tkankowa pomiędzy potencjalnym Dawcą a Pacjentem zakwalifikowanym do przeszczepienia.
Źródło: BP Ekstraklasy SA
Fot.: LOTTO Ekstraklasa